Szűcs tájékoztatása szerint eddig a gyedre való jogosultságnak egy viszonylag laza feltétele volt, hiszen ha valaki a gyermek születése, illetve a gyed folyósításának időpontja előtti két éven belül 180 nap biztosítási jogviszonyt szerzett, akkor jogosulttá vált arra, hogy a gyermek kétéves koráig az említett ellátásban részesülhessen. Ez a szabályozás lehetővé tette azonban azt is, hogy valaki ne valós munkaviszonyt létesítsen akkor, amikor megtudja, hogy gyermeket vár – mondta Szűcs. Emiatt a kormány javasolja, hogy emeljék fel a gyedre való jogosultság biztosítási előfeltételét 180 helyett 365 napra. Ezt az időtartamot továbbra is a megelőző két évben kellene teljesíteni.
A módosítás rendezné azt a helyzetet is, miszerint mindeddig az álláskeresési támogatás nem számított bele a biztosítási időbe – tette hozzá a miniszter. Megjegyezte, a terhességi gyermekágyi segélynek is a megelőző két éven belül teljesített 365 nap biztosítási jogviszony lesz az ellátás feltétele a javaslat szerint. Szűcs közlése szerint továbbra is fennmarad az az intézmény, hogy a gyed kétéves lejárta után plusz egy évig lehet gyermekgondozási segélyt (gyes) igényelni, amelynek összege jelenleg 28 500 forint. A gyes mellett – amelynek jelenlegi szabályozásához a kormány nem nyúlt hozzá – munkát is lehet vállalni.
Szűcs Erika a családtámogatás kapcsán ma sem beszélt a lényegről – olvasható a Fidesz közleményében. Akármilyen is a körítés, a lényeg az, hogy a kormány elvesz a családi pótlékból, így saját alkalmatlanságának árát a családokkal fizetteti meg – teszik hozzá. A Fidesz szerint minden egyes szociális és családpolitikai ügy rendezésének alapvető feltétele, hogy a kormány ne adóztassa meg a családi pótlékot, és ne okozzon ezzel újabb nehézségeket a családoknak.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.