Nincs szükség Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra (OKF), mert túlméretezett, indokolatlanul sok feladatot és hatáskört vont magához – jelentette ki az e témában tartott konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón Kósa Lajos (Fidesz) és Világosi Gábor (SZDSZ), hozzátéve: nem támogatják az önkormányzati tűzoltóság államosítására vonatkozó kormányzati tervet sem.
A katasztrófavédelmi szervezet 2000. január 1-jén jött létre, országos és megyei szinten látja el a tűzoltóságok feletti szakmai és ellenőrzési feladatokat. Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselő, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke Az önkormányzatiság a tűzvédelemben című konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az OKF mint szervezet nem indokolt, mert „sok galibát okoz”. Hozzátette: a tűzoltóságok koordinációjára szükség van ugyan, „de nem a jelenlegi formában”.
Világosi Gábor, az Országgyűlés SZDSZ-es alelnöke úgy fogalmazott: a tűzoltóságok szakmai felügyelete szervezést, nem pedig intézményt igényel, az OKF indokolatlanul sok jogkört próbált „magához szipkázni”. A Magyar Tűzoltószövetség (MTSZ) és a Hivatásos Önkormányzati Tűzoltók Országos Szövetsége (HÖTOSZ) által szervezett konferencián hosszas vitát folytattak az önkormányzati tűzoltóságok visszaállamosításáról.
Jauernik István, a tűzoltóságot felügyelő önkormányzati minisztérium államtitkára azt mondta: a tűzoltóságok szempontjából a jelenlegi önkormányzati rendszer nem hatékony és igazságtalan, mert a bajban nem egységes időben érkezik a segítség. Véleménye szerint az önkéntes tűzoltóságokat kell erősíteni, ezért alkotott és fogadott el erről törvényt tavaly a parlament.
„Nem a rendszer, hanem amit azzal tesznek, az az igazságtalan” – reagált a felvetésre Kőszegi Zoltán, Dabas polgármestere, hozzátéve: a jelenlegi rendszerben európai szinten látják el a tűzoltóságok a feladataikat. Szerinte nem új adók kivetésével kell többletforrást adni a tűzoltóságoknak, hanem a biztosítótársaságoknak kellene jóval nagyobb mértékben hozzájárulniuk a tűzmegelőzéshez. (A biztosítók jelenleg a vagyonbiztosításból származó bevételük másfél százalékát fizetik tűzvédelmi hozzájárulásként. Ez évi 3–3,5 milliárd forintot jelent, amelynek kétharmadát kapja a tűzoltóság, a fennmaradó részt pedig lakossági riasztórendszer kiépítésére fordítják.)
Világosi Gábor azt mondta: a legfontosabb az állampolgárok biztonsága, és ehhez kell a struktúrát és a finanszírozást igazítani. Meggyőződése, ha önkormányzati fenntartás alatt marad a tűzoltóság, a reagálási idő is kisebb lesz, nem beszélve arról, hogy az önkormányzatok jó gazdaként jelentős összeget fordítanak a tűzvédelemre és a támogatásra. „Az állam mindenhatóságába vetett hitünkről le kell mondanunk” – jelentette ki az Országgyűlés alelnöke, hozzátéve: az önkormányzatok saját bevételének döntő részét nem szabad az államnak elvonnia, ezért nem visszaállamosítani kell, hanem teljesebbé tenni az önkormányzatokat.
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere életveszélyesnek nevezte a kormány államosítási ötletét, és megjegyezte: az államcsőd előtt álló országnak nem ez kell, hogy legyen a legfontosabb feladata, mivel az alapkérdések sem tisztázottak. Államosítás után mennyit fizet az állam az önkormányzatoknak a tulajdonukban lévő épületekért, a jármű- és eszközfejlesztési pályázatokhoz pedig továbbra is követelik majd a 20 százalékos önrészt? – tette fel a kérdést. Kósa Lajos nem tartja jó ötletnek, hogy a biztosítók magasabb összeggel járuljanak hozzá a tűzoltóság támogatásához, mert véleménye szerint a biztosítási díj emelkedne, és ez még nagyobb terhet róna az önkormányzatokra. Világosi Gábor és Kőszegi Zoltán viszont úgy látja, a tűzoltók által megmentett javak, értékek nagy terhet vesznek le a biztosítók válláról.
Bende Péter vezérőrnagy, az MTSZ elnöke szerint a tűzoltók egyfajta szolgáltatást látnak el, és annak irányítását tartja a legfontosabbnak. Rajnai Zsolt ezredes, a HÖTOSZ elnöke több tűzoltóőrs létrehozását sürgette, mert így az elérési idő is jelentősen javulhat. A szakemberek az államosítási tervről szólva megjegyezték: a létesítményi és önkéntes tűzoltóságokat, amelyek a lakosság tűzvédelmét is ellátják, nem lehet államosítani.
(MTI)