Életveszélyes a tűzoltóság államosítása?

Bár szükséges a tűzoltóságok koordinációja, de nem a jelenlegi formában – mondta Kósa Lajos, aki szerint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság mint szervezet léte nem igazolt, mert „sok galibát okoz”. A témában tartott konferencián erről és a tűzoltóság tervezett államosításáról vitatkoztak szakmai szervezetek és politikusok.

MNO
2009. 03. 05. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs szükség Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra (OKF), mert túlméretezett, indokolatlanul sok feladatot és hatáskört vont magához – jelentette ki az e témában tartott konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón Kósa Lajos (Fidesz) és Világosi Gábor (SZDSZ), hozzátéve: nem támogatják az önkormányzati tűzoltóság államosítására vonatkozó kormányzati tervet sem.

A katasztrófavédelmi szervezet 2000. január 1-jén jött létre, országos és megyei szinten látja el a tűzoltóságok feletti szakmai és ellenőrzési feladatokat. Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselő, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke Az önkormányzatiság a tűzvédelemben című konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az OKF mint szervezet nem indokolt, mert „sok galibát okoz”. Hozzátette: a tűzoltóságok koordinációjára szükség van ugyan, „de nem a jelenlegi formában”.

Világosi Gábor, az Országgyűlés SZDSZ-es alelnöke úgy fogalmazott: a tűzoltóságok szakmai felügyelete szervezést, nem pedig intézményt igényel, az OKF indokolatlanul sok jogkört próbált „magához szipkázni”. A Magyar Tűzoltószövetség (MTSZ) és a Hivatásos Önkormányzati Tűzoltók Országos Szövetsége (HÖTOSZ) által szervezett konferencián hosszas vitát folytattak az önkormányzati tűzoltóságok visszaállamosításáról.

Jauernik István, a tűzoltóságot felügyelő önkormányzati minisztérium államtitkára azt mondta: a tűzoltóságok szempontjából a jelenlegi önkormányzati rendszer nem hatékony és igazságtalan, mert a bajban nem egységes időben érkezik a segítség. Véleménye szerint az önkéntes tűzoltóságokat kell erősíteni, ezért alkotott és fogadott el erről törvényt tavaly a parlament.

„Nem a rendszer, hanem amit azzal tesznek, az az igazságtalan” – reagált a felvetésre Kőszegi Zoltán, Dabas polgármestere, hozzátéve: a jelenlegi rendszerben európai szinten látják el a tűzoltóságok a feladataikat. Szerinte nem új adók kivetésével kell többletforrást adni a tűzoltóságoknak, hanem a biztosítótársaságoknak kellene jóval nagyobb mértékben hozzájárulniuk a tűzmegelőzéshez. (A biztosítók jelenleg a vagyonbiztosításból származó bevételük másfél százalékát fizetik tűzvédelmi hozzájárulásként. Ez évi 3–3,5 milliárd forintot jelent, amelynek kétharmadát kapja a tűzoltóság, a fennmaradó részt pedig lakossági riasztórendszer kiépítésére fordítják.)

Világosi Gábor azt mondta: a legfontosabb az állampolgárok biztonsága, és ehhez kell a struktúrát és a finanszírozást igazítani. Meggyőződése, ha önkormányzati fenntartás alatt marad a tűzoltóság, a reagálási idő is kisebb lesz, nem beszélve arról, hogy az önkormányzatok jó gazdaként jelentős összeget fordítanak a tűzvédelemre és a támogatásra. „Az állam mindenhatóságába vetett hitünkről le kell mondanunk” – jelentette ki az Országgyűlés alelnöke, hozzátéve: az önkormányzatok saját bevételének döntő részét nem szabad az államnak elvonnia, ezért nem visszaállamosítani kell, hanem teljesebbé tenni az önkormányzatokat.

Kósa Lajos, Debrecen polgármestere életveszélyesnek nevezte a kormány államosítási ötletét, és megjegyezte: az államcsőd előtt álló országnak nem ez kell, hogy legyen a legfontosabb feladata, mivel az alapkérdések sem tisztázottak. Államosítás után mennyit fizet az állam az önkormányzatoknak a tulajdonukban lévő épületekért, a jármű- és eszközfejlesztési pályázatokhoz pedig továbbra is követelik majd a 20 százalékos önrészt? – tette fel a kérdést. Kósa Lajos nem tartja jó ötletnek, hogy a biztosítók magasabb összeggel járuljanak hozzá a tűzoltóság támogatásához, mert véleménye szerint a biztosítási díj emelkedne, és ez még nagyobb terhet róna az önkormányzatokra. Világosi Gábor és Kőszegi Zoltán viszont úgy látja, a tűzoltók által megmentett javak, értékek nagy terhet vesznek le a biztosítók válláról.

Bende Péter vezérőrnagy, az MTSZ elnöke szerint a tűzoltók egyfajta szolgáltatást látnak el, és annak irányítását tartja a legfontosabbnak. Rajnai Zsolt ezredes, a HÖTOSZ elnöke több tűzoltóőrs létrehozását sürgette, mert így az elérési idő is jelentősen javulhat. A szakemberek az államosítási tervről szólva megjegyezték: a létesítményi és önkéntes tűzoltóságokat, amelyek a lakosság tűzvédelmét is ellátják, nem lehet államosítani.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.