Pozsgay Imre – aki a rendszerváltozás előtt magas párt- és állami funkciókat töltött be – a Debreceni Egyetem Politikatudományi Intézetének egykori vezetőjeként az intézet alapításának 20. évfordulóján szervezett konferencián szerdán a cívisvárosban kifejtette: 1989-ben megtörtént a jogállam rekonstrukciója, hiszen létrejött a modern demokráciák intézményrendszere, kivonult a megszálló szovjet hadsereg, és demokratikus választások útján lehetett a hatalmat megszerezni. „Mégis baj van ezzel a demokráciával, ugyanis annak megteremtéséből kihagyták a népet” – mondta.
Szavai szerint ma már bebizonyosodott, hogy a mostani „világcsődöt” is okozó neoliberális gazdaságpolitika, ami a rendszerváltozás után érvényesült, mekkora tévedésből indult ki. Elvetette az államot és annak tulajdonhoz való jogát, azokat sok millió állampolgárral és családjaikkal együtt egyszerűen privatizálták. A népet pont azért hagyták ki a rendszerváltásból, nehogy ezt képesek legyenek megakadályozni, ezért a jövőben, hogy az emberek és az ország lecsúszását megakadályozzuk, az állami vagyont az állampolgárok felügyelete alá kell helyezni – tette hozzá.
Az állampolgárok ma „érdekérvényesítés nélküli szavazók”, a nép felől érkező kezdeményezések mély lesajnálásban részesülnek. Ez pedig rombolja a politikai kultúrát, és az utcát, a „csőcselékkultúrát” hozza létre – vélekedett. Pozsgay ezekből azt a következtetést vonta le, hogy „bár megtörtént a rendszerváltozás, de azt részben elvesztettük, újra kell gondolni az intézmények működését, a nép és az állam szerepét, erősíteni kell a nemzetállamok lehetőségeit, hogy az állampolgárok magukénak érezzék a mai politikai rendszert”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.