Gyenesei nem az önkormányzatok számát csökkentené

Nem az önkormányzatok számát, hanem a bürokráciát kellene csökkenteni – jelentette ki Gyenesei István önkormányzati miniszter kedden Hódmezővásárhelyen.

MNO
2009. 03. 10. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon 3194 önkormányzat működik, a hatékonyság javításáért azonban nem a helyi önrendelkezést megtestesítő képviselő-testületek és polgármesterek számát, hanem a bürokráciát kellene csökkenteni – mondta a politikus egy, az önkormányzati rendszerről rendezett fórumon. Nem csak takarékossági okokból érdemes megfontolni, szükség van-e arra, hogy egy néhány száz lakosú település önálló hivatalt tartson fönt, a közszolgáltatások színvonalát a jelenlegi körjegyzőségekhez hasonló rendszer fejlesztésével is javítani lehetne – közölte a miniszter.

Hozzátette: a tárca elkészített egy, az önkormányzatokat érintő javaslatcsomagot. Az elképzeléseket a hét végén egyeztetik az önkormányzati szövetségek vezetőivel, majd ezt követően kerülhet a kormány, illetve a parlament elé. Gyenesei István a tervek közül a jelenleg mintegy 26 ezer fős önkormányzati képviselői létszám 45 százalékos csökkentését emelte ki. Az elképzelések szerint az ötszáz fő alatti falvakban a polgármester mellett csupán két képviselő dolgozna, egy ötvenezres városban tizenhét, egy százezer lakosnál nagyobb településen tizenkilenc fős lenne a közgyűlés.

Gyenesei István az önkormányzatok gazdálkodásáról szólva elmondta, legelőször világosan tisztázni kellene, melyek az állam, s melyek az önkormányzatok kötelező feladatai, s csak ezután lehet beszélni a finanszírozás átalakításáról. Az önkormányzatokat jelentős adósságterhek nyomják, igen komolyak azonban az eltérések településenként. A szektor 2008-as összesített költségvetése 3300 milliárd forint körül alakul, a települések 488 milliárd forintos hitelállományával pedig 560-570 milliárd forintnyi megtakarítás áll szemben – közölte a miniszter. A hitelek felvételével, illetve a kötvénykibocsátással a legnagyobb kockázatot az érdemi saját bevétellel nem rendelkező megyei önkormányzatok vállalják. Négy-öt év múlva néhány önkormányzat esetében akár állami konszolidációra is szükség lehet – mondta Gyenesei István.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.