Kóka: A társadalom súlyos árat fizet Gyurcsány „toporgásáért”

Magyarországnak elsőként az egyenlő feltételeken alapuló, tisztességes verseny lehetőségét kell megteremtenie a gazdasági válság hatásainak enyhítése érdekében – mondta Kóka János (SZDSZ) expozéjában, a Reformszövetség elképzeléseit tartalmazó országgyűlési határozati javaslat általános vitájának kezdetén kedden az Országgyűlésben. A kormányszóvivő erre úgy reagált: Kóka Jánosból a politikus beszél, nem a szakember; nyilvánvaló ugyanis, hogy nem igaz, amivel vádaskodik.

MNO
2009. 03. 17. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szabad demokrata frakcióvezető kiforrott koncepciónak nevezte a Reformszövetség elképzeléseit, amelyek szerinte képesek a liberális, versenyen alapuló piacgazdaság megteremtésére. Kóka János szerint a társadalom súlyos árat fizet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „toporgásáért”. Hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetben egyetlen politikai erőnek sem lehet érdeke a passzivitás, „egy államcsőddel senki sem nyerhet”.

A frakcióvezető szerint a Reformszövetség európai politikát javasol, ami először ugyan sokaknak „fájni fog”. Kifejtette: a hiteles személyek által írt program egyebek mellett azt ajánlja a kormánynak, hogy nominális szinten fagyassza be a közszféra béreit és a minimálbért, tartsa 3 százalék alatt az államháztartási hiányt, évente 2 százalékkal csökkentse az államadósságot, 2013-ra 42 százalékra mérsékelje az állami újraelosztást, jelöljön ki hiteles euró-bevezetési céldátumot, tegye hatékonyabbá az uniós támogatások rendszerét, 10 százalékkal csökkentse a munkáltatói járulékot, két lépésben emelje meg a 18 százalékos személyi jövedelemadó (szja) sávhatárát, valamint törölje el a különadót, és szüntesse meg a helyi iparűzési adót.

Kóka János szerint a javaslat hitelességét a fedezet megjelölése is jól mutatja. A program ugyanis négy év alatt 1.300 milliárd forinttal csökkentené az állami kiadásokat, többek között a felesleges állami intézmények és feladatok szűkítésével – fűzte hozzá. Megjegyezte: a Reformszövetség elképzelései jelentik az egyetlen elfogadható alternatívát, mivel a kormány javaslatai nem alkalmasak a krízis kezelésére, csak a válság további mélyítésére.

„Kókából a politikus beszél”

Daróczi Dávid kormányszóvivő minderre úgy reagált: Kóka Jánosból a politikus beszél, nem a szakember; nyilvánvaló ugyanis, hogy nem igaz, amivel vádaskodik. Hozzátette: a kormány jelezte, hogy kész tételesen megvizsgálni, milyen elemeket lehet átvenni a Reformszövetség javaslataiból. Ilyenek lehetnek például az állam működési kiadásainak további csökkentésére vonatkozó elképzelések: ha a szakértők az egyeztetések során találnak további tartalékokat, akkor azok további adócsökkentésre adnak lehetőséget – mondta.

A kormányszóvivő emlékeztetett ugyanakkor arra: a szakértői elemzések is felhívják a figyelmet, hogy a Reformszövetség javaslatai egyfelől jobban fájnának az embereknek, mert nagyobb szociális áldozattal járnak. Ennek az eredménye azonban nemhogy gyorsabb növekedés lenne, de a 2013-ig tartó időszakban minden egyes évben kisebb gazdasági növekedéssel járna, mint amekkorával a kormány eredeti javaslatai számolnak – idézte fel.

Kitért arra is: a szakértői elemzések szerint ráadásul az államháztartási hiány, illetve az infláció is magasabb lenne, ha a Reformszövetség csomagját a jelenlegi formájában fogadná el az Országgyűlés. Ez nemhogy javítaná az ország megítélését, de még ronthatná is. Daróczi Dávid véleménye szerint igaztalan Kóka János akkor is, amikor tétlenkedéssel vádolja a kormányt. A valóság ugyanis az, hogy nincs Európában egyetlen ország sem, amelyik átfogóbb és részletesebb csomagot dolgozott volna ki a nemzetközi gazdasági válság hatásainak mérséklése érdekében – mondta. Hozzátette: a tavaly ősz óta meghozott több mint félszáz intézkedés közé tartoznak például a bankbetétesek és a devizahitelesek védelméről szóló döntések, a munkahelyek megőrzését célzó intézkedések, vagy a magyar vállalatok pénzügyi lehetőségeinek szélesítése. Ide sorolta azt is: a kormány kiharcolta Brüsszelben, hogy az uniós támogatások akár negyven százalékát is megkaphatják előlegként a nyertes pályázók.

A szóvivő úgy fogalmazott: hátradőlni természetesen nem lehet a kormány szerint sem, még több munkára van szükség itthon és külföldön egyaránt, hogy meg lehessen védeni a magyar embereket és a magyar vállalatokat. Felelős politikus azonban a válság idején az összefogás lehetőségeit keresi, és ellenzékiként sem feltétlenül követi a Fidesz ezzel éppen ellentétes példáját – hangoztatta.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.