Március 15. forradalmára emlékezik a magyar főváros

A budai Várban tartja március 15-i megemlékezését a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség, ahol felszólal Orbán Viktor, a párt elnöke is. A korábbi évekhez hasonlóan jelentős lezárásokra kell számítani a fővárosban, míg Gyurcsány Ferenc idén is csupán zárt térben, a Művészetek Palotájában fog beszélni. • Lezárások a fővárosban• Március 15., lovas rendőr, rendőrbot

MNO
2009. 03. 13. 10:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kereszténydemokrata Néppárt a Pilvax kávéház előtt március 14-én tartja ünnepi emlékezését 16.00 órai kezdettel. Ünnepi beszédet mondanak Simicskó István és Molnár Béla országgyűlési képviselők.

A Magyar Köztársaság lobogójának felvonása katonai tiszteletadással 9.30 -kor kezdődik, majd a Kossuth-emlékmű koszorúzása következik a közjogi méltóságok részvételével.

Sajátos: állami ünnep a Magyar nők kiáltványával

A Nemzeti Múzeum előtt 9.00 órától az 1848. március 15-i eseményeket megelevenítő pantomimesek bemutatója várja az érdeklődőket. Az ünnepi megemlékezés 11.00 órakor zászlós bevonulással kezdődik, melynek részeként 200 táncos egy óriási kokárdát, majd egy hatalmas nemzeti zászlót formál piros, fehér és zöld zászlókból. Az előadásban szerepet kap a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége tizenhat lovasa, akik a Kossuth térről érkeznek 11.00 órára a Nemzeti Múzeum elé. Az ünnepi műsorban bemutatkoznak a Győri Balett szólistái is. Az ünnepi műsor főbb szerepeiben idén Dobó Kata, Fullajtár Andrea, Nyári Oszkár, Simon Kornél, Fekete Ernő, Stubnya Béla és Egyházi Géza lesz látható.

Az ünnepségek történetében először hangzik el a műsorban a Nemzeti Múzeum lépcsőjén az 1848 márciusában született Magyar nők kiáltványa, és felcsendül a kor legkedveltebb Nemzeti dal-feldolgozása is Kálózdi János cigányprímás előadásában. A Nemzeti Múzeum oszlopai többtucatnyi óriásmolinó segítségével adnak folyamatosan változó díszlethátteret az előadásnak. Az ünnepi produkció vezető koreográfusa Román Sándor. 11.40-től térzene zárja a programot a Honvédelmi Minisztérium Központi Zenekarának közreműködésével.

Demszky a szokott helyen

Idén is megrendezésre kerül a családi program a Lánchídon. Az érdeklődők játékos próbatétel keretében idézhetik fel a forradalmi nap eseményeit Pesttől Budáig a Lánchídon létrehozott 12 állomáson. Az egyes helyszíneken korabeli jelmezekbe öltözött színészek a nézők bevonásával jelenítenek meg egy-egy történelmi mozzanatot. Idén a ’48-as férfialakok mellett a forradalomban részt vevő nők is előtérbe kerülnek, így Teleki Blanka vagy Laborfalvi Róza hazafias tettei is megelevenednek egy-egy állomáson.

A Fővárosi Önkormányzat ünnepsége délután 13 órakor kezdődik a Március 15. téren, ahol beszédet mond Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere.

13.00-tól Magyar Gárda-avatás kezdődik a Hősök terén, majd 15.00-tól a MIÉP tart ünnepi megemlékezést ugyanezen a helyszínen.

Orbán a Várban, Gyurcsány a Művészetek Palotájában

A budai Várban 10 órától családi program és kirakodóvásár várja a látogatókat. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség ünnepi megemlékezése délután 14 órától kezdődik a Dísz téren, ahol beszédet mond Orbán Viktor, a párt elnöke. A Jobbik délután fél négytől emlékezik a ’48-as forradalomra az Erzsébet téren. A Politikatörténeti Intézetben kezdődik 16.00-kor a Szabad Sajtó Díjak átadása, amelyen részt vesz Gyurcsány Ferenc is.

Toroczkai László, Budaházy György és Zagyva Gyula 17.30-tól tart megemlékezést a Szent István-bazilika előtti téren. A Magyar Önvédelmi Mozgalom 18.00-tól az Alkotmány utcában emlékezik a forradalomra. 20.00-tól tartják az ünnepi díszelőadást a Művészetek Palotájában, ahol beszédet mond Gyurcsány Ferenc.

Megemlékezések Nagyváradon

Március 15-én a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület az RMDSZ és civil szervezetek közreműködésével Nagyváradon emlékezik. 11.00-kor a nagyvárad-rogériuszi református templomban igét hirdet Tőkés László püspök, európai parlamenti képviselő. 12.15-kor megkoszorúzzák a rogériuszi honvédsírokat. 16.00-kor ökumenikus istentisztelettel folytatódik az ünnepség a Szent László római katolikus plébániatemplomban. 17.00-kor az ünnepi megemlékezés a Szacsvay-szobornál zárul, ahol Tőkés László püspök szól az egybegyűltekhez.

(MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.