Megszűnő MDF-frakció: Csáky már nem tag, de csak hétfőn lép ki

Csáky András már nem tagja az MDF képviselőcsoportjának, de a frakció kérése miatt március 16-val lép ki hivatalosan. Herényi Károly frakcióvezető pénteken azt mondta: nem tárgyalnak független képviselővel a belépésről. • Szörényi Levente új MDF-logót alkotott • Vas János nem ülne vissza az MDF-frakcióba

MNO
2009. 03. 13. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csáky András elmondta: a párt jövő hétfői frakcióülésén már nem vesz részt. Herényi Károly ismertetése szerint Csáky András kilépése jövő hét hétfőn válik hivatalossá, és onnantól kezdve három napja van arra, hogy a kilépés tényét jelentse az Országgyűlés elnökének. Szili Katalin csütörtökön azt mondta: még nem kapott hivatalos tájékoztatást Csáky Andrástól arról, hogy a képviselő jövő hétfői hatállyal kilép az MDF-frakcióból. A független képviselők közül ketten menthetnék meg csatlakozásukkal a megszűnés előtt álló MDF-frakciót, azonban Gyenesei István és Tóth András, elmondásuk szerint, nem tárgyalnak a belépésről. Herényi Károly kérdésre válaszolva közölte: nem tárgyaltak a független képviselők közül senkivel, hogy belépjen a kilenc főre csökkent MDF-frakcióba.

A házszabály szerint ha egy frakció létszáma 10 fő alá csökken, akkor megszűnik. Mivel a párt frakcióvezetője közölte, senkivel nem tárgyalnak a belépésről, így az MDF képviselőcsoportjának tagjai a továbbiakban független képviselőként folytatják majd munkájukat a parlamentben. Ugyancsak a házszabály ír arról, hogy a pártok képviselőcsoportjain kívül létrehozott más csoportok, például egy-egy szakterület képviselőit tömörítő csoportok (orvosok, jogászok) nem minősülnek frakciónak.

Még 2004 novemberében volt arra példa, hogy az MDF-ből kizárt és kivált független képviselők Nemzeti Fórum néven bejelentették a házelnöknek frakcióalakítási szándékukat, azonban Szili Katalin közölte, hogy ők nem minősülnek képviselőcsoportnak. Az MDF sokat veszít anyagilag azzal, hogy az Országgyűlésben megszűnik a frakciója. A jelenlegi szabályok szerint a parlamenti frakciók létszám-foglalkoztatásra jogosultak, és működési keretet kapnak az Országgyűlés Hivatalától.

Parlamenti frakciónként 13 dolgozó bérét finanszírozza a hivatal, de a foglalkoztatottak száma nem lehet több a képviselőcsoport létszámánál, így az MDF-frakciónál 10 ember dolgozik az Országgyűlés finanszírozásában. A távirati iroda úgy tudja, ők átlagosan bruttó 330 ezer forintot keresnek fejenként. A törvények szerint a parlamenti frakcióknak működési keret is jár. Az MDF – mint ellenzéki frakció – jelenleg 25 képviselő utáni alapdíjat és mindegyik saját frakciótagja után az alapdíj 0,6 százalékát kapja. A képviselői alapdíj 231 900 forint, vagyis ez az összeg majdnem hétmillió forint. A szabályok szerint független képviselőknél ugyanez az arány 0,75 százalék, vagyis ha – független képviselőkből álló csoportként – együtt maradna az MDF frakciója, miután a létszámuk 10 fő alá csökken, összesen nagyjából hét képviselőnyi alapdíjat kapnának egy hónapban a működésre.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.