Mint mondta, a kormány tervei szerint a 30 milliárd forint egyik felét a gyógyító-megelőző kasszából, míg a másik felét a gyógyszertámogatástól vonnák el. A fideszes politikus sajtótájékoztatója idején még tartott az egészségügyi bizottság ülése, amelyen éppen Székely Tamás szakminiszter számolt be az ágazatot érintő elvonásról. Mikola István közölte: protestálni fognak a megszorítások ellen, amelyek szerintük aránytalanul nagy mértékben érintik az egészségügyet. Utalt arra, hogy még a Reformszövetség is csak 10 milliárdos elvonást javasolt az egészségügyből.
Szerinte a kormány most „mintegy megbünteti” a magyar polgárokat, amiért a tavalyi népszavazáson nemet mondtak a „dühödt reformra”. Mikola István az elvonás következményei közé sorolta, hogy többet kell majd fizetni a gyógyszerekért, illetve megnehezítik a gyógyszerfelírást, amivel az orvosokat szinte gúzsba kötik. Úgy vélte, a megszorítás olyan mértékű, hogy emiatt a költségvetési törvényt is módosítani kellene. Szerinte két nagy forrás amúgy sem került bele a költségvetésbe: az európai fejlesztési pénzek, valamint a Világbank és a Nemzetközi Valutalap hitelkonstrukciója, amely szintén érinti az egészségügyet.
Mikola István arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben nagy fejlesztési források érkeznek az egészségügybe, a működési költségekből visszavesznek 30 milliárdot, így nem lesz miből működtetni az új műszereket. Elmondta, hogy bizottsági ülésen nagy vita volt arról is, hogy a konvergenciaprogramban szereplő, 2006 és 2009 közötti 250 milliárd forintos egészségügyi elvonásba már beleszámolták-e ezt a mostani 30 milliárd forintot.
A politikus szerint nagyon nagy gondot jelent az egészségügyben a forint árfolyamának gyengülése, az infláció okozta forráskiesés és az általános forgalmi adó emelése is, azt viszont még nem tudni, hogy a kormány ezeket a problémákat hogyan akarja kezelni. Mint mondta, vita van az új finanszírozási rendszerről is, amely szerint a kórházaknak csak 70 százalékig garantálják a bevételt, efelett pedig egy kiszámíthatatlan rendszer lép életbe, amely nem tudni, hogy fedezi-e a kórházak kiadásait. Úgy vélte, hogy ezzel a minisztérium felszámolja teljesítményelvű finanszírozást, és visszatér a költségvetési típusú, maradványérdekelt finanszírozáshoz. Mikola István szerint világ a válságból való kilábalása érdekében az oktatásba és az egészségügybe invesztál, miközben Magyarországon úgy tekintenek az egészségügyre, mint egy felesleges kiadásokat okozó tehertételre.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.