Az intézet gyorselemzése szerint az ellenzék legnagyobb pártjának vezetője 1999 óta – az amerikai politikában ismert műfaj mintájára – minden év elején értékeli Magyarország helyzetét. A politikus idén Barack Obama 2008-as kampányának mintájára a „válság”, a „változás”, és a „remény” fogalmait helyezte beszédének középpontjába.
A pártelnök szerint „lezárult a világban egy 80 éves, Közép-Európában pedig egy 20 éves korszak”, az átmenetet övező válság pedig „mélyebb és szélesebb lesz, mint azt korábban gondoltuk volna”. Orbán szerint a 20. században az állam túlterjeszkedett és diktatórikussá vált, ezt követően azonban „a világ átesett a ló túlsó oldalára”. „Az államoknak hiba volt lemondani korábbi lehetőségeikről és jogaikról a gazdaság ellenőrzésében” – mondta a Fidesz elnöke. Álláspontja szerint a globális gazdasági és pénzügyi rendszer néhány éven belül gyökeresen megváltozik. A krízis azonban elvezethet a „józanul szabályozott, ésszerű piacgazdaság korszakába”. Ennek érdekében „állami ellenőrzés alá kell vonni a nemzeti pénzpiacokat”, az állam gyengítése helyett „erősíteni kell a rendet, az állam irányítási és ellenőrzési jogait”. Ehhez a politikus szerint nem csupán eseti válságkezelő programokra, hanem teljesen új gazdaságpolitikai irányra van szükség.
Az „erős állam” fogalma a Fidesz részéről korántsem újdonság, a párt 2004-es európai választási programja óta a párt identitásának meghatározó eleme. Bár a baloldal liberális gazdaságpolitikai érvrendszerével szemben, a Fidesz sokáig kisebbségi pozícióba szorult, a gazdasági válság most legitimálja az ellenzéki párt retorikáját. Az „új irány” jelszava pedig a következő hónapokban akár a Fidesz kommunikációjának sarokköve is lehet.
Figyelemre méltó újdonság az ellenzék üzenetei között, hogy a gazdasági válság kapcsán kiemelten szól azokhoz a fiatalokhoz, akik már az 1989-es rendszerváltás után születtek. „Ne hagyjanak itt bennünket, a változásokhoz rájuk is szükség lesz” – fogalmazott Orbán velük kapcsolatban. Az első választók megszólítása fontos ellenzéki cél lehet az EP-választás részvételi arányának növelése érdekében is – zárul a Nézőpont Intézet gyorselemzése.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.