Orbán: Vissza kell követelnünk hazánkat + Képriport + Videó

Lebontottuk a régi világot, de Magyarország újjászületése elmaradt, ezért kapott lángra a szocialista szamárkóró, az ország csődben, az állam romokban, a tőzsde inog, mint részeg ember a felcsúti éjszakában – jellemezte Orbán Viktor a kialakult helyzetet a budai Várban, ahol ezrek gyűltek össze a Fidesz vasárnapi, ünnepi nagygyűlésén. • Pokorni: Gyurcsány bukásához vezethet az EP-választás• Több ezren várják a szakadó esőben Orbán beszédét

2009. 03. 15. 16:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hirtelen beütött gazdasági válságban egyre többen kerültek az utcára. A kormány képtelen volt úrrá lenni a helyzeten, egyetlen ötlete az volt, hogy az adófizetőkből préselje ki a költségvetés hiányát. A közvélemény megelégelte a kormány tehetetlenségét, az emberek elveszítették a bizalmukat a kormánnyal szemben és kitört a forradalom – e szavakkal nyitotta meg beszédét Orbán Viktor az 1848-as forradalomra emlékezve.

A pozsonyi országgyűlésen Kossuth beszédében a gúzsba kötő terhek megszüntetését, új országgyűlést követelt. Ahol milliók kérnek, ott a kérelem nem sóhaj – idézte Kossuth szavait a Fidesz elnöke.

Képes-e egy ember megváltoztatni a világot?

1848-ban egy korszakos átalakulás zajlott, olyan, mint ma – állította párhuzamba Orbán Viktor a múlt és a jelen eseményeit. Az effajta születés fájdalom és nehézségek között lehetséges. Sokan a magyar nemzet elsorvadásától tartottak, azonban a változtatni akarók egyre többen voltak és utat követeltek a jövőnek. Az új világot a katonai csapás sem tartóztatta fel, és a forradalommal egy sokkal erősebb ország lett Magyarország, mint korábban volt – mondta a volt miniszterelnök.

Mire képes egy ember? Képes-e egy ember megváltoztatni a világot? – tette fel a kérdést Orbán Viktor. Ilyen időben, mint manapság, úgy érezzük, egy ember nem tudja megváltoztatni a világot, ám ha Petőfire gondolunk, akkor mégis úgy látjuk, hogy lehetséges, hiszen a forradalommal megváltoztatták a történelem menetét – mondta.

Miért voltak rá képesek? Ennek nyitját keressük minden március 15-én – mondta Orbán Viktor. Nem volt varázspálcájuk, Kossuthtól Petőfiig mindegyik forradalmár ugyanolyan földi halandó volt, mint mi – tette hozzá. „Hazát kell teremteni” – idézte fel Petőfi szavait a Fidesz elnöke, majd azzal folytatta: Petőfiék tudtak hinni, nemcsak a gondviselésben és a hazában, hanem abban is, hogy akaratukkal képesek változtatni. Orbán szerint ez azt üzeni számunkra, hogy mi is képesek vagyunk változtatni, ha hiszünk szabad akaratunk erejében.

Reszketni méltóztatnak, mint a Helytartótanács 1848-ban

Közénk hintik a kishitűség és az apátia magvait, szomorú alakokat gyúrnak a tetterős magyarokból – jelentette ki a polgári kormány miniszterelnöke. A „reménytelenség embereiről” szólva megjegyezte: a változásoktól úgy reszketnek, mint ahogy a Helytartótanács 1848-ban reszketni méltóztatott.

A jelenlegi válságot úgy értékelte: ez csak egy jele egy mélyebb változásnak. A világ új irányba halad hétmérföldes léptekkel. „Mi pedig vakvágányon állunk” – folytatta, rámutatva, hogy a hatalmon lévők „dölyfösek”. Orbán úgy látja, a magyarországi válság politikai természetű, mert egy olyan politikai klán uralja az országot, amely nem tud beletörődni a bukásba.

A részeg ember és a szocialista szamárkóró

Beszédében a rendszerváltozást követő helyzettel is párhuzamot vont: „Lebontottuk a régi világot, de Magyarország újjászületése elmaradt, ezért kapott lángra a szocialista szamárkóró”, az ország csődben, az állam romokban, „a tőzsde inog, mint részeg ember a felcsúti éjszakában”. A Fidesz elnöke megújulásra szólított fel: „Képesek vagyunk rá, mert amibe belekezdünk, végig kell csinálnunk. Együtt küldtük haza a tányérsapkás katonákat is” – emlékeztetett Orbán.

Merjünk rabok lenni?

Kétféle embert ismerünk: a tegnap rabjait és a holnap szabadjait, miközben a kormány azt üzeni, hogy „merjünk rabok lenni” – fogalmazott a pártelnök. A válságból való kilábaláshoz az 1848-as receptet ajánlotta: a hitet. „Nekünk senkivel szemben sem kell meghunyászkodnunk, vissza kell követelnünk a hazánkat a reménytelenség embereitől, akik vissza akarták forgatni az idő kerekét” – zárta beszédét Orbán Viktor.

(Orbán Viktor beszédét meghallgathatják 18.30 perckor a Lánchíd Rádióban, 22.05-kor megtekinthetik a Hír TV-n.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.