Pesti: Három éve csak „vesszőfutás” jellemzi az egészségügyet

A járulékcsökkenés miatt kevesebb lesz az egészségügyi alap bevétele, ezért van szükség a 30 milliárdos megtakarításra – jelentette ki Székely Tamás, aki szerint csak belső átcsoportosítás történik majd. Az ellenzéki politikusok kritizálták az újabb megszorításokat, úgy látják, a változtatásokkal szűkülni fog az ellátottak köre. Pesti Imre vesszőfutásnak nevezte az elmúlt három év egészségügyben tett lépéseit.• Mikola: Nem lehet az egészségügyből kivonni 30 milliárdot

MNO
2009. 03. 17. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell új költségvetést készíteni, hiszen az Egészségbiztosítási Alap (E-alap) fő összegeiben nem történik változás, csak belső átcsoportosítás lesz – közölte Székely Tamás egészségügyi miniszter egy képviselői kérdés kapcsán kedden az Országgyűlés szakbizottságában.

A tárcavezető az egészségügyi átalakításokról számolt be a grémium előtt, ahol elmondta, hogy a gazdasági válság hatását enyhítendő kormányzati intézkedések nyomán a járulékcsökkentés miatt csökken az E-alap bevétele, ezért kell összességében 30 milliárdot megtakarítani. Egy felmérés szerint az áfanövekedés hatása az ágazatra nézve 4,8 milliárd forintos többletterhet jelent majd a kórházaknak és a szakellátóknak, ugyanakkor a járulékcsökkentés mértéke nagyobb összegű megtakarítást tesz lehetővé. Változatlan marad a háziorvosi és a sürgősségi ellátás finanszírozása – tette hozzá.

A kórházi finanszírozásról szólva elmondta, annak változásával tervezhetőbbé válik az intézmények bevétele. A változtatás lényege, hogy az intézmények 70 százalékban rögzített alapdíjat kapnak az ellátott betegek után, a súlyszám 146 ezer forintról 150 ezerre emelkedik. A többi 30 százalékot lebegő pontrendszerben osztják szét, a 70 százalékon pedig a tavaly bejelentett összes teljesítmény értendő.

Székely Tamás beszámolt a gyógyszertámogatási rendszer átalakításáról is. Eszerint a mostani 85 százalékos támogatási kulcsot 80 százalékra csökkentik. Ebben a gyógyszerkörben 480 patikaszer van, ezek átlagára ezer forint alatt van. Szintén módosul a fekélyellenes szerek támogatási kulcsa, ezeket egységesen – a korábbi 50-70-90 százalékos kulcs helyett – 50 százalékkal támogatja az állam. Az így számított megtakarítás nagyjából 3 milliárdra tehető. A stroke kezelésére adható készítmények támogatását megemelték. A tárcavezető beszámolt arról, hogy júniustól a vényekre úgynevezett extra vonalkód kerül, amely alapján ellenőrizni lehet a szakorvosi jogosultságokat és a szakorvos által felírt készítményeket. Egy képviselő felvetette, hogy a kórházak esetleg visszaigényelhetnék a megvásárolt berendezések, gépek áfáját, azonban a miniszter erre csak elvben lát lehetőséget. Székely Tamás közölte: az áfa visszaigénylése hiányozna a költségvetésből és így az E-alapból is, amely a költségvetés szerves része.

Székely Tamás kitért arra, hogy az uniós pályázatok alapján a beruházások folyamatosak az ágazatban. Példaként említette a tavaly kiírt 25 milliárd forintos kistérségi járóbeteg-szakellátók fejlesztési pályázatát, a 75 milliárdos pólusprogramot, az ebben az évben kiírandó sürgősségi fejlesztésre szánt 10 milliárdot és a mentés, légimentés fejlesztését szolgáló 10 milliárdos pályázatot, valamint az onkológiai ellátás javítását szolgáló 7 milliárd forintot.

Az ellenzéki képviselők az ülésen kritizálták az általuk újabb forráselvonásként aposztrofált megszorításokat. Pesti Imre (Fidesz) egyenesen „bátor lépésnek” nevezte, hogy a kormányzat még a Reformszövetség javaslatánál is keményebb elvonásokat fontolgat. A politikus vesszőfutásnak nevezte az elmúlt három év egészségügyben tett lépéseit. Molnár Ágnes ellenzéki képviselő szerint a tervezett változtatásokkal szűkülni fog az ellátások köre, nőnek majd a várólisták, és ennek a betegek látják kárát. „Ön forrásbővítést ígért, nem elvonást” – fogalmazott a képviselő, utalva Székely Tamás még miniszterjelöltként tett ígéretére. Molnár Ágnes szerint a gyógyszertámogatási rendszer átrendezése brutális gyógyszerár-emelkedéshez vezet. Mint mondta, 30-50 százalékos térítésdíj-emelkedéssel kell a betegeknek számolniuk.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.