A Fidesz azt javasolja, hogy a mindenkori jövedelem 6 százaléka alapján, vagyis az eredeti koncepció szerint kelljen törleszteni a felvett diákhitelt – közölte Pokorni Zoltán, a párt alelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
Az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere elmondta: a Fidesz rossznak tartja a kormány azon ötletét, hogy azok a diákok, akiknek szülei munkanélkülivé válnak, nagyobb diákhitelt vehessenek fel. Ez – Pokorni Zoltán szerint – ront a rendszer stabilitásán, ugyanis közvetve a többi fiatallal fizetteti meg azt a kedvezményt, amit most a kormány politikai okok miatt adni akar.
Az alelnök kifejtette: jelenleg annak a diáknak a legnagyobb a kockázata, aki például banki alkalmazottként elhelyezkedett, elkezdte a diákhitel törlesztését, dolgozott két évet, most azonban kirúgták őt, és mégis a két évvel ezelőtti jövedelme alapján kell visszafizetnie a felvett pénzt.
A Fidesz javaslata alapján, ahogyan azt az eredeti, 2001-es koncepcióban is megfogalmazták, a diákhitel törlesztésére az aktuális jövedelem 6 százalékát kellene fordítani, amelyet az APEH vonna le a jövedelemből. (Nyolc évvel ezelőtt az adóhivatal nem támogatta ennek a rendszernek a bevezetését.)
A diákhitel elindításakor reálbér-növekedéssel számoltak a következő évekre, azonban 2-3 éve csökkennek a reálbérek, ami érinti a diákhitel stabilitását: megnyúlnak a törlesztőrészletek, egyre többen esnek adósságcsapdába – közölte a Fidesz alelnöke. Hangsúlyozta: alapszabály, hogy ha a kormány kedvezményeket ad a diákhitel visszafizetésére, ennek az árát fizesse be a rendszerbe, mert ha nem, akkor a többi diákkal fizetteti meg, vagy a rendszer stabilitását kockáztatja. A kormány felelőtlensége, hogy túl sok kedvezményt akar adni a visszafizetőknek – tette hozzá. „Aki ezt a rendszert bedönti, nagyon nagy kárt okoz a gyerekeknek (...) és az egész országnak” – mondta.
(MTI)