Szijjártó: A kormány totálisan alkalmatlan feladata ellátására

Se ötlet, se tehetség, se alkalmasság nincs a válság kezelésére – jelentette ki Szijjártó Péter azzal kapcsolatban, hogy a miniszterelnök egy külső tanácsadó céget bízott meg annak a javaslatnak az elkészítésével, amely végül csúfosan megbukott Brüsszelben, az EU-csúcson. A politikus szerint ez bizonyíték a kormány „totális alkalmatlanságára”, ráadásul azt a kérdést is felveti, mi szükség a drága pénzen működtetett minisztériumokra.

MNO
2009. 03. 10. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz szerint az, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő egy külsős cég által készített koncepcióval utazott Brüsszelbe, hogy segítséget kérjen a magyarországi válság kezeléséhez az EU-csúcson, minden eddiginél jobban mutatja a kormány alkalmatlanságát – mondta az ellenzéki párt szóvivője kedden Budapesten.

Az, hogy a miniszterelnök egy külső tanácsadó céget bízott meg annak a koncepciónak az elkészítésével, amellyel Brüsszelbe indult, felveti azt a kérdést, miért vannak a minisztériumok, miért kell az apparátusokat fenntartani – mondta Szijjártó Péter sajtótájékoztatón. Közölte: a hétfőn nyilvánosságra került hír azt mutatja, „felesleges az a hatalmas bürokrácia, felesleges a kifizetett sok százmillió forint”, amit a Pénzügyminisztérium, a Miniszterelnöki Hivatal, illetve a gazdasági tárca működtetése emészt fel.

Mint Szijjártó Péter mondta, ebben az esetben nem is az ár az elsődleges, sokkal inkább az, hogy a tanácsadó cég alkalmazása annak a beismerése, hogy a kormány „totálisan alkalmatlan” feladata ellátására. Világossá vált, hogy „se ötlet, se tehetség, se alkalmasság” nincs a válság kezelésére, a válság megoldására – hangsúlyozta a politikus a Fidesz elnöksége által megfogalmazódott véleményt. A magyar emberek jogos igénye, hogy „a kormány ne próbálja elkendőzni a dolgot, ne próbáljon meg egy nehezen hihető válasszal előállni, mondják meg, hogy milyen és mennyibe kerülő együttműködés áll a külső cégtől megrendelt anyag hátterében” – fogalmazott Szijjártó. Hozzátette: jó lenne tudni azt is, hogy gyakran előfordul-e, hogy a drága pénzen fenntartott kormánybürokrácia, a minisztériumok nem tudják vagy nem akarják ellátni feladatukat, és helyettük külsős cégek megbízására kerül sor.

Szijjártó emlékeztetett: hétfőn derült ki, hogy a miniszterelnök olyan koncepcióval ment Brüsszelbe, amelyet egy külső tanácsadó cég készített. Megjegyezte ugyanakkor azt is, a brüsszeli EU-csúcson a miniszterelnök „teljes kudarcot vallott”. Mint mondta, a kudarcnál csak ennek következménye volt nagyobb. Közölte: a brüsszeli csúcs után a szomszédos országok kiközösítették maguk közül Magyarországot, a forint mélyrepülésbe kezdett, a világ vezetői pedig elrettentő példaként emlegetik Magyarországot. „Az egykori régiós első, az egykori éllovas durva, megalázó helyzetbe került” – fogalmazott Szijjártó Péter, aki szerint a kudarcnak az az oka, hogy nem volt egyeztetés a közép-európai országok között, nem volt egységes közép-európai akarat, összefogás a Brüsszelbe vitt javaslat mögött.

Budai Bernadett a keddi kormányszóvivői tájékoztatón sajtóhírekre reagálva korábban azt hangsúlyozta: a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) csak ad hoc konzultációkat folytatott a McKinsey and Company nevű céggel, amelyeken elhangzottak bizonyos javaslatok. Ezek közül volt olyan, amely beépült a kormány uniós válságkezelő javaslatába, valamint a Válság és Növekedés című kiadványba, de mindkét anyag a MeH-ben készült – tette hozzá. A kormányszóvivő szerint ezért nem is kapott kormányzati megrendelést a McKinsey and Company, s így nem is fizettek a cégnek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.