Esélyt sem a több gyerekre? Kurtíthatják a lombikbébi-programot

Csökkentené az államilag finanszírozott mesterséges megtermékenyítések számát Somody Imre. A milliárdos vállalkozó, aki egyébként maga is egy meddőségi intézet többségi tulajdonosa, azt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy ezentúl 5 helyett csak 2 megtermékenyítést fizessen az egészségbiztosító, mert így az intézetek közötti verseny eredményeképpen hatékonyabb lenne a kezelés is. Kaáli Géza, a világhírű Kaáli Intézet tulajdonosa szerint azonban a meddő párok csak veszítenének az új rendszerrel.

MNO
2009. 05. 22. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ciris meddőségi magánintézet alapítója, Somody Imre, milliárdos vállalkozó már az intézet tavalyi megnyitóján sem titkolta, hogy 1-2 év múlva szeretnének az egészségbiztosító által fizetett beavatkozásokat is végezni. „Akkor pályázunk OEP-pénzre, hogyha bizonyítani tudjuk, hogy hatékonyabban működünk, mint azok, akik jelenleg kapnak pénzt” – mondta.

Az üzletember azóta összeállította javaslatcsomagját, amit el is küldött az egészségügyi miniszternek. Somody Imre lecsökkentené az egészségbiztosító által finanszírozott mesterséges megtermékenyítési próbálkozások számát ötről kettőre, cserébe viszont a gyógyszerköltségeket is közpénzből állnák. Ezután azonban minden beavatkozásért fizetni kellene, kivéve akkor, ha azt siker koronázza.

Aki az első három beavatkozásával gyermekáldásban részesül, annak ez nem drágább, mint eddig – fejtette ki. Úgy véli, az első kettő próbálkozás egyértelműen olcsóbb lesz, és a hatékonyság biztos, hogy magasabb, hiszen az intézetek minden erővel és új technológiával azon lesznek, hogy minél gyorsabban tudják gyermekáldásban részesíteni a rászorulókat.

Egy beavatkozás jelenleg 300 000 forintba kerül, a járulékos gyógyszerköltség pedig 200 000 forint, amit 70 százalékban fizet az OEP mind az 5 beavatkozásnál. A gyógyszerköltségek nem olyan magasak, viszont a beavatkozás rendkívül drága – mondta el a Hír Televíziónak egy nő, akinek már született egy kislánya lombikbébi-program segítségével, és most kistestvért szeretne neki. „Azt gondolom, hogy ez egy olyan beavatkozás, ami több próbálkozást kíván, tehát a siker nem mindig biztos” – fejtette ki, hozzátéve: mivel többször kell megpróbálni, sokan elesnének a lehetőségtől, hogy gyerekük legyen.

A magyarországi kezelések legtöbbjét végző intézmény alapítója, Kaáli Géza szerint azért van szükség 5 beavatkozásra, mert nálunk a nők általában későn, 35 éves kor felett keresik fel a centrumokat, és így már csak 20 százalék az esély arra, hogy gyermekük születhessen. Szerinte a javasolt verzió csak Somodynak lenne jó. Kaáli úgy véli, a javaslat értelmében százmilliókat vonna el a betegektől, amelyet saját intézetének szeretne megkapni.

Kaáli az is elmondta, Somody tulajdonostársa, Dr. Vereczkey Attila, a Ciris orvosigazgatója, nagy értékű üzletszerűen elkövetett járulékcsalás miatt áll rendőrség előtt. „Amíg az ügyei nem tisztázódnak, én elképzelhetetlennek tartom, hogy a közpénzekből gazdálkodó OEP, aki maga tette a feljelentést Vereczkey ellen, valaha is szerződést kössön vele” – tette hozzá Kaáli.

Az egészségügyi tárca felkérte a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégiumot, hogy vitassa meg és véleményezze a javaslatot, a végső szót a miniszter mondja majd ki.

(hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.