Bajnai Gordon szocializációja a libatenyésztőket tönkre tevő, offshore vállalkozásokat működtető Wallisban teljesült ki, és ekkor foglalta el méltó helyét a balliberális gazdasági és politikai elit páholyában. Karrierjének építésében azonban nemcsak apja, hanem mentora, Gyurcsány Ferenc is meghatározó szerepet játszott. Kapcsolatuk kezdete az 1980-as évek végére tehető. A Kommunista Ifjúsági Szövetségben (KISZ) találkozott össze a két, nagyon eltérő egzisztenciájú, feltörekvő ifjúszocialista. A mozgalomban nyíltan hatalomra törő, ismertségre vágyó, túlmozgásos, szereplési kényszerrel küzdő Gyurcsány mögött már ekkor ott találjuk a feltűnést kerülő, óvatos árnyékember Bajnait. Bár ő is vezetői pozícióra készült, egyértelmű volt, hogy a nyilvános szereplésekhez szükséges adottságai messze elmaradnak Gyurcsányétól.
A barátság azonban gyorsan kialakult a két hasonló gondolkodású KISZ-es között, és ez a mai napig is tart. A volt kormányfő, megismerve barátja mentalitását, biztos lehetett abban, hogy soha nem kell féltenie tőle első számú pozícióját. A kilencvenes években mindketten a Creditum pénzügyi tanácsadó cégnél kezdték el menedzseri pályájukat. Gyurcsány ekkor ismerhette meg Bajnainak azt az arcát, amely néhány évvel később alkalmassá tette őt arra, hogy mögötte álló gazdasági háttéremberré váljon. Bajnai visszafogottsága ugyanis erőszakosságot, gátlástalan céltudatosságot takar. Ezeket a tulajdonságait a nyilvánosság előtt rejtve maradó üzleti életben tudta a legjobban kamatoztatni.
Nem véletlen tehát, hogy a gyermekdednek tűnő, ám valójában keménykezű, végsőkig elkötelezett, szinte láthatatlan, szürke eminenciás Bajnaira bízták rá az MSZP-közeli Wallis-birodalom vezetését. Az sem az, hogy Bajnai igyekezett elkerülni a politikai színrelépést barátja kormányában. Tudta, hogy a politika nem az ő terepe, és könnyen hibázhat. Gyurcsány az unióból érkező pénzek kezelését csak a feltétel nélkül lojális végrehajtó emberre merte bízni.
Így lett Bajnai a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) vezetője. A szerepléssel nem járó, EU-s pénzeket osztogató feladatát igyekezett feltűnés nélkül Gyurcsány kormányfői elvárásainak megfelelően ellátni. A miniszterelnöki szerep azonban szemmel láthatóan felkészületlenül érte őt. Valószínűleg a szocialistákat is a kormányfő-keresési pánik hozta abba helyzetbe, hogy a bizonytalanul mozgó Gyurcsány-klónt ültessék Tisza Kálmán hajdani bársonyszékébe. Ennek következtében ma Bajnai áll elöl, és Gyurcsány haverja mögötte, de hogy kettejük viszonyában kié a vezető szerep, az nem lehet kérdéses.
Munkában az offshore szivattyú
Gyurcsány Ferenc országnyomorító politikusi regnálását megelőzően az Apró–Gyurcsány klán hírhedt családi cégcsoportja, az Altus kiépítésén fáradozott. A volt kormányfő birodalomépítése rendkívül sokba került az adófizetőknek. Gyurcsány cégein keresztül nagy értékű állami ingatlanok fillérekért való megszerzésével, majd azok közpénzből horribilis áron történő visszalízingeltetésével seftelt. Bajnai Gordon vezetésével az évente akár 50 milliárd forintot (!) is meghaladó bevételű, MSZP-közeli Wallis-csoport más módszerrel ugyan, de a Gyurcsány-ügyletekhez hasonlóan tetemes hátrányt okozhatott az államkasszának. A Wallisnak közvetlenül – valamint a Well-Invest 2000 Kft.-n keresztül közvetetten is – offshore cégek a tulajdonosai. Az offshore hálózat lehetővé tette, hogy a cégcsoport a magyarországi adófizetés egy részének elkerülésével hatalmas összegeket tereljen távoli adóparadicsomokba, s így minél kisebb részt viseljen a közterhekből.
Az adóelkerülési technikákat az Oszkó Péter jelenlegi pénzügyminiszter tulajdonában álló Deloitte-csoport tanácsai szerint alkalmazták. Külön figyelmet érdemel a Wallis legfrissebb offshore tulajdonosa, az egzotikusan csengő Colbrin Holdings nevet viselő társaság. A cég 2006 elején tűnt fel a Wallisban, 913 darab részvény megszerzésével. A Wallis kisrészvényese 2006-ig 11 magánszemély volt, köztük a legtöbb, 531 értékpapírral rendelkező Bajnaival. Ez a részvénycsomag vándorolt át a Colbrin Holdingshoz. 2003 és 2005 között évente több százmillió forint nyereséghez a Wallisból kizárólag az offshore tulajdonban álló részvényese, a Well-Invest Kft. jutott.
A többi befektető nem kapott osztalékot. Gondolhatnánk, hogy a kistulajdonosok, élükön Bajnaival, a cég vezérigazgatójával, megunták a várakozást, mikor csurran-cseppen nekik is valami. Így aztán a hozamot nem fialó befektetésüktől megszabadulva átvette helyüket az ajtón kopogtató, vállalkozó szellemű, de ismeretlen tulajdonosi hátterű, ciprusi Colbrin Holdings. Úgy tűnik azonban, hogy türelmetlenségükben elhamarkodottan döntöttek. A Wallis osztalékpolitikája ugyanis 180 fokos fordulatot vett. A részvényeket átvevő offshore társaságnak néhány hónap múlva az évek alatt felhalmozott eredményből több mint 9 milliárd forint (!) osztalékot fizetett ki.