2010-től megszűnhet a szerb vízumkötelezettség az EU-ban

Január 1-től megszűnhet a vízumkötelezettség a szerb állampolgárok és az Európai Unió országai között – jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök Mirko Cvetkovic szerb miniszterelnökkel közösen, a hétfői megbeszélésük után tartott sajtótájékoztatón Budapesten. • A vajdasági magyarokról is tárgyal Bajnai szerb kollégájával

MNO
2009. 07. 06. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország számára stratégiai kérdés, hogy a szomszédos országok – köztük Szerbia – milyen ütemben tud integrálódni az Európai Unióhoz – mondta Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn a magyar-szerb üzleti fórumon a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában. Mirko Cvetkovic szerb miniszterelnök a fórumon úgy fogalmazott, hogy Szerbia elkötelezett az európai uniós csatlakozáshoz szükséges feltételek teljesítésében. Magyarország Szerbia számára egyfajta belépőt jelent az Európai Unió piacára, ugyanakkor Szerbia Magyarország számára jelenthet kiindulást az orosz és a fehér-orosz piacon való megjelenéshez.


Bajnai Gordon hangsúlyozta: Magyarország Szerbia integrációs törekvéseinek egyik legelkötelezettebb támogatója az Európai Unióban, a vízumkényszer eltörlését szorgalmazó országok között az élen állt. A kétoldalú ügyekről szólva a magyar kormányfő kiemelte, hogy a tervek szerint néhány hónapon belül közvetlen Malév-járat indulhat Belgrádba.

Mirko Cvetkovic elmondta, hogy megbeszélésükön a központi téma Szerbia uniós csatlakozása volt, de egyeztettek a két ország közötti gazdasági kérdésekről is. Ennek kapcsán a szerb miniszterelnök leszögezte: kormányának hivatali ideje alatt teljes hosszában megépülhet a Budapest–Belgrád autópálya.

A kisebbségi ügyekről szólva a kormányfő azt hangsúlyozta, hogy Szerbia hozzájárul az ott élő magyar kisebbség életének javításához. A vajdasági magyarok helyzetét firtató kérdésre a szerb miniszterelnök azt válaszolta: a magyar kisebbségi párt képviselői a kormánykoalíció létében a "mérleg nyelvét" képezik. Nyilatkozataik arról, hogy a szerbiai magyarkérdés kezelésével elégedettek-e, „belső használatra” szólnak, hiszen, ha nem lennének elégedettek, nem létezne a koalíció – szögezte le.

Bajnai Gordon ezzel kapcsolatban kiemelte: a találkozón részt vettek a kisebbségek képviselői, és kiderült, hogy bár vannak viták, üdvözölték a szerbiai kormánydöntést a nemzeti tanácsokról. A szerb miniszterelnök biztosította, hogy teljes mértékben elítélik a magyarellenes atrocitásokat, és mindent megtesznek, hogy kivizsgálják azokat – fogalmazott a magyar kormányfő a Vajdaságban történt magyar ellenes atrocitások kapcsán. Hozzátette: elfogadható válaszokat kaptak ezekre a kérdésekre.

Szili: Támogatjuk Szerbia európai felzárkózását

Magyarország támogatja Szerbia európai felzárkózását – mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke hétfőn Budapesten az MTI-nek, miután fogadta a szerb miniszterelnököt a Parlamentben. A delegáció tagja a mezőgazdasági, a kereskedelmi, és az energiaügyi miniszter is. Szili Katalin a találkozó után elmondta: tájékoztatást adott a szerb kormányfőnek a két ország parlamenti együttműködéséről, valamint beszéltek arról, hogy Magyarország támogatja Szerbia európai felzárkózását és a vízumliberalizáció felgyorsítását is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.