A Lajta lassan apad, a vízállás a harmadfokú készültségi szint alá várhatóan a nap folyamán süllyed – közölte a szóvivő. Apad a Rába és a Duna is, utóbbi esetében várhatóan a nap folyamán a fővárosban a rakpartokról is elkezd lehúzódni a víz. A Murán levonult az árhullám.
A fő védvonalon védekező létszám 838 főre csökkent. Reich Gyula emlékeztetett: a folyóinkon az elmúlt két hétben levonult árhullámok miatt egyidejűleg 853 kilométernyi védvonalon volt készültség. Hozzátette: a víz számos helyen okozott kárt, rongálta meg a töltéseket, egyéb vízi létesítményeket. Hangsúlyozta: mivel hazánkban az év bármely szakaszában levonulhat árhullám, ezért elengedhetetlen a megrongálódott védművek helyreállítása.
A Dunán az árhullám több helyen megrongálta a medret, amelyet mihamarabb helyre kell állítani, a dunai nemzetközi hajóút parti és úszó kitűző jeleivel együtt – tette hozzá a szóvivő. Reich Gyula tájékoztatása szerint a lassan levonuló árhullám lehetőséget ad a Tolna megyei holtágak ökológiai vízpótlására.
A Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság pénteken megnyitotta a várrévei zsilipet, ami a bölcskei holtág vízpótlását teszi lehetővé. Szombaton a bogyiszlói holtág vízpótlását biztosító karaszifoki zsilipet is megnyitják. A hosszú aszály után a vízborítás kedvező hatású a vizes élőhelyeken, például a gemenci erdőben – írta a szóvivő.
(MTI)