Verebélyi Imre szerint alapjogot sért és szégyen, hogy „egy szűk politikai elit tudatlansága és makacssága miatt” megszűnt az önkormányzatok törvényességi ellenőrzése; a Magyar Közigazgatási Kar (MKK) elnöke ezt csütörtökön Kaposváron, a somogyi jegyzők tanácskozásán mondta az MTI-nek.
Magyarország az egyetlen, ahol nem lehet ellenőrizni, mert nincs a törvényességi ellenőrzésnek jogszabályi alapja – mondta az MKK elnöke. A jó jegyző munkáját nem befolyásolja ez a több mint egy éve fennálló hiány, ám a „rossz jegyzők és különösen a polgármesterek nagyon örülnek neki, mert bármilyen törvénysértést elkövethetnek” – jegyezte meg Verebélyi Imre, aki azt tartja alapvető problémának, hogy volt egy kétharmados törvény, amelyet megpróbáltak kormányrendelettel hatályon kívül helyezni. „Egy szűk politikai elit (...) csinált egy regionális koncepciót, és olyan módon vezették be, ami alkotmánysértő volt” – magyarázta a szakember, aki úgy vélekedett: „nem az a baj, hogy nem tudták a jogot, hanem az a baj, hogy ennyire makacsok”.
Verebélyi Imre szerint a helyzet tarthatatlan, és mivel egyik parlamenti oldal részéről sem lát kezdeményezőkészséget a változtatásra, már csak abban reménykedhet – mondta –, hogy a köztársasági elnök törvénykezdeményezőként lép fel. Erre lehetősége van, ha azt látja, hogy a demokratikus jogállam alapértékei veszélyben vannak. Márpedig „ennél nagyobb jogsértést és nagyobb szégyent nem tudok elképzelni, mint hogy az állampolgárok törvényes magatartását ellenőrizzük, de az önkormányzatokét nem” – tette hozzá.
Bekényi József, az Önkormányzati Minisztérium főosztályvezetője az önkormányzati rendszer átalakítására vonatkozó elképzelésekről szólva kifejtette: több javaslatot is kidolgoztak, ám „a jelenlegi politikai szituációban – lévén szó kétharmados törvényekről – sok esély nincs ezek parlamenti elfogadására”. A tárca képviselője – az önkormányzati szövetségek álláspontjával ellentétben – annak a véleményének adott hangot, hogy a feladatokat és hatásköröket, valamint a finanszírozást és a struktúrát egyszerre kell átalakítani, mert szerinte ezek egymástól nem függetleníthetők. A főosztályvezető szerint annál inkább indokolt az átalakítás, mert noha az önkormányzatok finanszírozása a GDP-arányt tekintve az utóbbi tíz évben nem változott – évente 11-13 százalék –, a nagy ellátórendszerek, vagyis az egészségügy, a szociális szféra és az oktatás – finanszírozása „ma már a gazdaság állapotához képest nem lehetséges”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.