Kínos kérdések Draskovicsnak

Balog Zoltán a szombati tüntetés feloszlatása és a gárdista ruházatért indult eljárások miatt vonta kérdőre kedden Draskovics Tibort. Eközben a rendészeti miniszter arról beszélt, hogy a jogállam alapját kezdi ki, aki szembeszegül a bíróság döntésével. Húsz panasz érkezett keddig a rendészeti panasztestülethez és az ombudsmanhoz a hét végi oszlatás miatt.

MNO
2009. 07. 08. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem világos, milyen indokok alapján döntöttek az Erzsébet téri gyülekezés feloszlatása mellett. Milyen indokok alapján rabosítottak és hány személyt az ott gyülekezők közül? Mi a jogalapja az országos rendőrfőkapitány azon intézkedésének, hogy egyes állampolgárokat öltözetük alapján jogsértés gyanújával a rendőrök igazoltatni kötelesek, s eljárás alá vonhatják őket? – többek között ezeket a kérdéseket intézte írásban Balog Zoltán (Fidesz), az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke Draskovics Tiborhoz. Balog Zoltán álláspontja szerint „ha a rendőrség vagy bármely más hatóság a törvény betartása és betartatása helyett politikai megrendelés alapján dönti el, hogy mit szabad és mit nem szabad, akkor előbb-utóbb eljutunk a gyülekezés és szólásszabadság jogának korlátozásához”. Balog levelében utalt arra, hogy nem érti, milyen indokok alapján utasították el a szombatra bejelentett tüntetések tudomásulvételét.

Draskovics Tibor keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a jogállam alapjait próbálja kikezdeni, aki szembeszegül a bíróság döntésével, és aki ezt teszi, annak számolnia kell a törvényes következményekkel. „Ha ezt az Európai Parlamentbe képviselőt juttató párt elnöke teszi, az különösen súlyos” – fogalmazott a miniszter. Draskovics szerint aki a feloszlatott egyesület tevékenységét kívánja folytatni, annak tudnia kell, hogy bűncselekményt követ el, és aki erre szervez demonstrációt, az alkotmányellenes céllal szervez demonstrációt, a rendőrségnek pedig kötelessége a bűncselekmények megakadályozása.

Ezzel szemben Juhász Imre polgári eljárásjogász még hétfőn úgy nyilatkozott: a Magyar Gárdát feloszlató ítélet még nem végrehajtható, mivel nincs írásba foglalva, és nem kézbesítették ki, így erre hivatkozva nem léphetett volna fel a rendőrség a gárdista ruhásokkal szemben.

Keddig tizenöt panaszt nyújtottak be a Független Rendészeti Panasztestülethez a szombati oszlatás és tömeges előállítások miatt, az állampolgári jogok országgyűlési biztosához pedig további öt panasz érkezett.

(MN, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.