Az előzetes információkkal ellentétben a kongresszus még folytatódik, csak előre hozták a határozatról szóló szavazást. A kongresszusi javaslathoz több módosító indítvány is érkezett, de ezek közül csak egyet fogadtak el: nem a kongresszus, hanem az országos választmány bővíti majd ki a párt országos választási bizottságát (ovb) az elnökség javaslata alapján.
Az ovb-t – amely az MSZP ideiglenes, teljhatalmú kormánya – öt-hat politikussal bővítik, nevük szerepel a kongresszusi határozatban. Az MTI információi szerint az új ovb-tagok közé tartozik Botka László szegedi polgármester, Burány Sándor budapesti elnök, Molnár Csaba kancelláriaminiszter, Ficsor Ádám titokminiszter és Boldvai László.
Az Index.hu hozzáteszi: az alapszabály-bizottság úgy döntött, hogy ellentétes lenne a párt alapszabályával, ha az ovb-re vonatkozó személyi döntés lehetőségét elvonnák a választmánytól, így a tagokról majd ott döntenek a későbbiekben. Elviekben tehát nem biztos, hogy a fiatalok valamennyi jelöltje bejut a testületbe.
Otthon a baloldali embereknek
A kongresszusi dokumentum tartalmazza egyebek között, hogy az MSZP következetesen támogatja a kormányt a gazdasági válságkezelésben, továbbá kezdeményezi, hogy a kormány három területen tegyen konkrét lépéseket: alkosson közbiztonsági és szociális intézkedéstervet, valamint a morális biztonságot – az igazságos teherelosztást, az elit arányos részvételét – szolgáló intézkedéscsomagot. A kongresszus a javaslat szerint kimondta, hogy az MSZP világossá teszi: a baloldal pártja, a baloldali emberek politikai otthona – derül ki a távirati iroda értesüléseiből.
A dokumentum meghatározza a következő időszak politikai menetrendjét, tudta meg az MTI. Eszerint kitűzik a következő kongresszus időpontját, amely a jövő évi költségvetés parlamenti elfogadása után, novemberben lehet. Ez a kongresszus fogadja el az MSZP választási programját, dönt a miniszterelnök-jelöltről, országos listát állít, illetve határoz az új elnökségről is. Mivel ehhez módosítani kell a párt alapszabályát – hiszen az felmenő rendszerű tisztújítást ír elő –, technikailag két kongresszust tartanának egy napon vagy akár egy hétvégén. Az elsőn módosítják az alapszabályt, a másodikon pedig a tervezett napirendekkel foglalkoznának.
(MTI)