A betegellátás megmenthető tervezhető finanszírozással?

A többi betegellátó intézménytől eltérő finanszírozási modellre van szüksége a négy klinikai központnak; ezt indokolja a szakmai felkészültség, a teljesítmény, a folyamatos ügyelet és az is, hogy ezek az egyetemek felelősek a teljes magyar orvosképzésért és -továbbképzésért – mondta Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) rektora kedden a csongrádi megyeszékhelyen.

MNO
2009. 09. 29. 13:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a váltás azonban nem mehet a többi kórház, a súlyponti intézmények rovására – hangsúlyozta a professzor – aki egyben a Magyar Rektori Konferencia elnöke is – egy, a betegellátás finanszírozásáról rendezett sajtóbeszélgetésen.

A betegellátás stabilitása akkor teremthető meg, ha sikerül egy hosszú távra tervezhető finanszírozási rendszert kialakítani – közölte az elnök, aki ezért felkéri a négy klinikai központ ezzel a területtel foglalkozó szakembereit, hogy közösen dolgozzanak ki olyan modellt, amelyet „bármilyen egészségügyi kormányzat” figyelmébe lehet ajánlani.

Az SZTE klinikai központjának gazdálkodásával kapcsolatban a rektor közölte, a számítások szerint idén 2,1 milliárd forinttal haladják meg a gyógyító tevékenység kiadásai az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) kapott térítési díjakat. Az év első nyolc hónapjában az egyetem más – így az oktatásból származó – bevételeiből 680 millió forintot fordított a klinikai központ finanszírozására – tudatta Szabó Gábor. Hozzátette: ez átmeneti megoldás, és – mivel a klinikák fenntartója szintén az oktatási tárca – jogszerű is, hosszú távon azonban veszélyezteti az egyetemek likviditását.

Szabó Gábor szerint az akadémiai szféra szempontjából megoldás lenne, ha a felsőoktatási törvény módosításával az Országgyűlés megteremtené a lehetőséget arra, hogy a klinikai központok önálló jogi személyként gazdálkodjanak.

Az SZTE gazdálkodása stabil, és a felsőoktatási intézmény rendelkezik az önerővel a közeljövőben uniós támogatással induló, több milliárd forintos költségvetésű fejlesztési programokhoz. Ahhoz, hogy ez így maradhasson, rendezni kell a klinikai központok finanszírozását – mondta a rektor.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.