Matolcsy György, az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere kiemelte: a XX. századi válságoknál a kilábalások hátterében mindig fellelhető volt a jelentős állami fellépés. A mostani pénzügyi-gazdasági válság esetében is nagy arányú állami szerepvállalás figyelhető meg akár az Obama-adminisztráció fellépését tekintve, akár az európai kormányok válságkezelő szerepvállalásait nézve – elemezte a volt miniszter.
Matolcsy aláhúzta: az EU-ban és a világban is újra kell gondolni az állami fellépést, de hatékonyabbá kell tenni. Magyarországon például az állami bürokráciát le kell építeni, ezzel mintegy 300-400 milliárd forintot lehetne megtakarítani. Elmondta: míg az 1979-82-es világgazdasági válság után az üzleti szféra kapott főszerepet, a mostani válság után a politika lesz az irányító. Matolcsy szerint a kormány rosszul használja a válságkezelés eszközeit, mert először a pénzügyi válságkezelésre összpontosított, csak később a reálgazdaságra, holott jobb lett volna fordítva cselekedni.
Stumpf István, az Orbán-kormány volt kancellária minisztere szerint a válság megmutatta, nem lehet mindent a piacra, a piaci mechanizmusokra bízni. Kiemelte: az állam tulajdonosi szerepe visszaszorult, helyette a gazdaságélénkítő szerepére kell helyezni a hangsúlyt.
Iryna Ivaschenko, az IMF magyarországi képviselője aláhúzta: a 2009-es költségvetés teljesítése jó irányba halad, a magyar kormány elkötelezett az idei 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitcél elérése érdekében. Kockázatot jelenthet azonban az adóbevételek teljesülése, például a társasági adó tekintetében.
(MTI)