Varga Mihály úgy fogalmazott: a 2010-es büdzsé egy veszélyes költségvetés. Mint mondta: a költségvetés nem teremti meg a lehetőségét annak, hogy az ország gazdasága tartós, stabil növekedési pályára kerüljön, nem segíti az új munkahelyek létrejöttét, nem ösztönzi a beruházásokat, nem javítja a lakosság életkörülményeit.
A csomag alkalmatlan arra, hogy a parlament érdemi vitát folytasson le róla – szögezte le a fideszes politikus, aki szerint a büdzsé gazdaságpolitikai elemei, a megszorítások, a zárolások nem változtak, csak most nem Gyurcsány-, hanem Bajnai-csomagnak hívják.
Az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere elmondta: az elmúlt egy évben 100 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma, és a Bajnai-csomag csak tovább ront ezen a helyzeten, mert a megszorításokkal további beruházások lehetőségét veszi el. Hozzátette: jövőre tovább romolhat a lakosság életszínvonala. A reálbérek 2,1 százalékkal csökkentek az első félévben, de jövőre sem tartalmaz ígéretet a költségvetés a reálbérek emelésére.
Varga Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy az államadósság eléri a bruttó hazai termék 80 százalékát, az ország eladósodása is tovább folytatódik és a versenyképességet javító intézkedéseket sem tartalmaz a büdzséjavaslat. Emlékeztetett: az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megfogalmazta, hogy felelőtlen gazdálkodást folytat a kormány a nemzeti vagyonnal, a közpénzekkel.
A családok jelentős része kerülhet nehéz helyzetbe, ha a parlament elfogadja a költségvetést – közölte a fideszes politikus. Kiemelte: a kormány tervei szerint csökken az iskolai kedvezményes étkeztetés normatív támogatása, és drasztikus lesz a fűtéstámogatás-megvonás is. De ezek mellett a közlekedési, egészségügyi megszorítások is jelentősen ronthatnak a családok helyzetén – tette hozzá Varga Mihály.
Kérdésre válaszolva kijelentette: pártja minden eszközt fel fog használni azért, hogy ez a költségvetés ne szülessen meg. Mint mondta, bíznak abban, hogy a parlamenti vita során meg tudják győzni a kormánypárti képviselőket, hogy ez egy rossz költségvetés. Szavai szerint ha mégis meg lesz a büdzsé november 30-i elfogadásához a parlamenti többség, akkor mérlegelni fogják, milyen eszközöket alkalmazzanak. Az egyik lehetőség az Alkotmánybíróság megkeresése lehet.
A keddi kórházmegállapodás kapcsán annyit mondott: az MSZP és az SZDSZ történelmi bűne az átgondolatlan egészségügyi „reform”. Szerinte most a kormány átmeneti, tűzoltó intézkedést javasol. Az egykulcsos adóval kapcsolatos hétvégi kijelentését firtató kérdésre válaszolva Varga Mihály elmondta: a Fideszben jelenleg is különböző koncepciók futnak a személyi jövedelemadó átalakításával összefüggésben, az egyik a családi, a másik az egykulcsos adózásé.
Emlékeztetett, hogy a Fidesz-kormány alatt a Pénzügyminisztérium már vizsgálta az egykulcsos adót, akkor 21-22 százalékos kulccsal számoltak, de egy következő kormány már nem vezethetne be ilyen magas kulcsot, mert ez a versenyképességet nem szolgálná. Mint mondta: azon lehet majd elgondolkozni, hogy a családi és az egykulcsos adót miként lehet harmonizálni egymással, de a végső koncepción még dolgozni kell. Arra a felvetésre, hogy év közben lesz-e lehetőség adórendszer-változásra, azt válaszolta: ha lesz koncepcionális változás, akkor azt csak úgy lehet meglépni, hogy előre, éves lebontású forgatókönyvet adnak az ország számára a tervezhetőség miatt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.