A jelentést 9 igen, 4 nem szavazattal és 6 tartózkodással vetették el. Igennel szavaztak a fideszes, a kereszténydemokrata és a független képviselők, míg a szocialisták tartózkodtak vagy nemmel voksoltak. Szabó Máté többek között arról számolt be a bizottság előtt, hogy mintegy tíz százalékkal nőtt a hivatalához érkező panaszok száma. Mint kifejtette: igyekeznek a kiemelkedő társadalmi és szakmai kérdésekkel, problémákkal foglalkozni. Egyik kiemelt területként említette a gyermekjogokat.
Deákné Fogarasi Valéria (MSZP), a bizottság alelnöke azt kérdezte, hogy a nagy vihart kiváltó cigánybűnözésről szóló interjúból milyen tanulságokat vont le a biztos. Szabó Máté válaszában kitért arra, hogy magában az interjúban többszörös függőbeszéd szerepelt, a később nagy vitát kiváltó mondat a címadás miatt vált kijelentővé. Tanulságnak azt látta, hogy „minél messzebb, annál jobb”, van kisebbségi biztos, aki a területtel elsődlegesen foglalkozik.
Teleki László (MSZP) erre úgy reagált, hogy nem nyugtatta meg a válasz. Általános ombudsmanról van szó, és a magyarországi cigányság minden tagja hozzá tartozik, tehát nem szelektálhat – mondta. Deákné Fogarasi Valéria magát a jelentést új felfogásúnak, informatívabbnak tartotta, mint a korábbiakat, és örült, hogy hangsúlyosan szerepelnek benne a pénzügyi szervezetekkel kapcsolatos ügyek. Egyetértett ugyanakkor Teleki László felvetésével, és mint mondta, a „roma állampolgárok is állampolgárok”.
Szabó Máté azt válaszolta, hogy a kezdeményezés elsősorban a kisebbségi biztos hatásköre, de az ellen nincs elvi kifogása, ha bárki állampolgári alapon fordul hozzá.
Balog Zoltán (Fidesz) a bizottság elnöke azt mondta, érdemes lett volna alaposan elolvasni a jelentést is, amelyben nagyon sok olyan vizsgálat szerepel, amely az állampolgárok jogbiztonságát érinti, komoly eligazítást adva. A fideszes képviselő azt kérte, ne folytassák azt a gyakorlatot, hogy a valóságos kormányzati munka helyett arra koncentrálnak ki mit mond, és hogy az politikailag korrekt vagy sem. „Borzasztó az a fajta intolerancia”, ami az ombudsman megszólalásait követi – fűzte hozzá. Ugyanakkor aggodalommal figyelik – mondta -, hogy a köztársasági elnök által előterjesztett jelöltek nem tudnak egymással együttműködni. Ez az ombudsmani intézmény tekintélyére is negatív hatással van – jegyezte meg.
Szabó Máté arra a képviselői felvetésre, hogy a jelenlegi ombudsmani struktúrával „megbékélt-e már”, kifejtette: ha majd egyszer egy nagy, átfogó államreformra sor kerül, a biztosi rendszerrel, annak átalakításával is lehet foglalkozni.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.