Az előterjesztő Pénzügyminisztérium képviselője, Szikszainé Bérces Anna a bizottsági ülésen a jövő évi költségvetés tervezetével kapcsolatban általánosságban úgy fogalmazott, figyelembe véve a gazdasági krízist és a Nemzetközi Valutaalap hiteléhez kapcsolódó kötelezettségeket, „kevés a mozgástér”. Az Egészségügyi Minisztérium kiadási előirányzata jövőre 115,2 milliárd forint, ebből támogatási előirányzat 42,3, a bevételi előirányzat pedig 72,9 milliárd forint.
Az aneszteziológiai géppark fejlesztésére 1,364 milliárd, légi mentéssel összefüggő bérleti díjra 828,2 millió forint áll rendelkezésre. Oltóanyag-beszerzésre a tárca költségvetésében 7,8 milliárd forint szerepel a jövő évi büdzsében, amelyből a H1N1 vírus elleni vakcinára 3,746 milliárd forintot terveztek – ismertette a főosztályvezető. Az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) bevételi terve 1354,1 milliárd, kiadási előirányzata 1407,5 milliárd, így a 53,4 milliárd forint hiányt terveztek be. A főosztályvezető jelezte: az ellátásra jogosultak, de járulékot fizetni nem tudók után az állam idén 311 milliárd, jövőre pedig összességében 611 milliárd forintot fizet be az E-Alapba.
A gyógyító-megelőző ellátásokra a jövő évi előirányzat 719,6 milliárd forint, azonban ez még változhat, hiszen most még nem lehet tudni, a kórházaknak mennyi többletpénzt folyósítanak, de hozzátette: a kormányzat és az érdekképviseletek közötti keddi megállapodástervezet értelmében 4,5 milliárdot utalnak az egészségügyi intézményeknek, továbbá jövőre a három hónapos kifizetési „csúszás” két hónapra csökken. A 719,6 milliárdon felül szerepel még a tervezetben egy ötmilliárdos tétel, amelyet béremelésre szántak.
Gyógyszertámogatásra a jövő évre 345,4 milliárd, gyógyászati segédeszközökre pedig 45,4 milliárd forint a jövő évi előirányzat. Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátására összesen 237,7 milliárd forint szerepel a jövő évre, ebben a táppénz-előirányzat 96,5 milliárd, gyedre 90 milliárd, a terhességi gyermekágyi segélyre pedig 41,5 milliárd forint.
Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke a jövő évi büdzsé tervezete kapcsán azt a véleményét fogalmazta meg, hogy a kormányzati ígéretekkel ellentétben a kabinet nem kezeli a legfontosabb feladatok egyikeként az egészségügyet, annak költségvetése alultervezett, komoly forráshiánnyal kell számolni jövőre. További nagy gondnak nevezte az önkormányzatoktól elvonni tervezett 120 milliárdot, hiszen ezzel a megvonással nem tudják majd biztosítani az egészségügyi ellátók működési, fejlesztési forrásait. Összességében úgy fogalmazott, a jövő évi költségvetés nem biztosítja az ágazat működőképességét, ezért a tervezetet nem tudják elfogadni.
Csáky András független képviselő is hasonló véleményen volt, ő úgy fogalmazott, az ágazatnak egyre rosszabb a költségvetése, az egészségügyet „kivéreztetik”, nő az intézmények eladósodása.
Havas Szófia (MSZP) megjegyezte: eddig is voltak olyan helyhatóságok, amelyek működésre, fejlesztésre nem biztosítottak forrást. Emlékeztetett: a büdzsé tervezésekor figyelembe kellett venni a gazdasági folyamatokat. A kórházak finanszírozásával kapcsolatban elmondta, bármilyen volt is technika, az senkinek nem volt jó, és nem hiszi, hogy egyszer lesz olyan folyósítási rendszer, amellyel mindenki elégedett lesz.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.