Elkészült az MSZP választási programjának „értékvázlata”. Az MTI birtokába került dokumentum szerint a szocialisták egyértelművé teszik, mi különbözteti meg őket a jobboldaltól: nem akarnak újabb rendszerváltást, de „modellkorrekciót” igen. Az MTI információi szerint az MSZP kedd esti elnökségi ülésén kapták meg a résztvevők Lendvai Ildikó pártelnöktől a programot, amelyet a testület jövő heti üléséig véleményezniük kell, ezt követően pedig indul a „pártvita”.
Jön a Kánaán
A nyolcoldalas dokumentum szerint az MSZP négypontos modellkorrekciót szorgalmaz: újraértelmezné az állam szerepét, változatna a gazdaság szerkezetén, beindítaná a társadalmi mobilitást és megszervezné a munka világán kívüli társadalmi önvédelmi mozgalmakat. Az állam szerepéről szólva a program leszögezi, hogy a szocialisták fejlesztő és szolgáltató államot akarnak, amelynek újraértelmeznék szociális és jogvédő funkcióit. Az államnak az eddiginél tudatosabb szerepet kell vállalnia a fejlesztésben, a munkahelyteremtés támogatásában, a tisztességes piaci viselkedés kikényszerítésében. Ezek mellett az államnak továbbra is feladata a szolgáltatásszervezés az oktatásban, az egészségügyben, a szociális ellátásokban, de leépíti a bürokráciát, megerősíti az állampolgárok védelmét és a közrendet.
A magyar gazdaság akkor fejlődik, ha kettős súlypontja lesz – olvasható a dokumentumban. Eszerint Magyarországot kell a legmodernebb iparágak, a k+f térségi központjává tenni, de munkahelyet kell biztosítani az egyelőre képzetleneknek, a szegényeknek. A társadalmi mobilitás kapcsán az MSZP leszögezi: olyan társadalmi és gazdasági „akadálymentesítésre” van szükség, amely megkönnyíti a munkahelyre való eljutást, az információhoz, az internethez való hozzáférést, és romaintegrációs, gyermekszegénység elleni, az átjárható iskolarendszert felépítő programokra is szükség van.
A társadalmi önvédelmi mozgalmakról szólva a dokumentum kiemeli, hogy új jogi és szervezeti garanciákat kell kiépíteni a fogyasztók védelmében az élelmiszer-biztonság, a banki eljárások, a versenyszabályozás területén és az előítélettel sújtottak védelmére. E célok, a modellkorrekció és az újfajta baloldaliság érdekében az MSZP szorgalmazza a munkahelyteremtést, programokat a fogyatékosok, a 40 és 50 éves korosztályok, a nyugdíj előtt és után állók foglalkoztatásáért, az Út a munkához program folytatását és a szakképzés megújítását.
A szocialisták folytatnák a Rend és közbiztonság programját, jogszabályokat alkotnának az indokolatlan kiváltságok és a korrupció ellen, továbbá hatékonyabb védelmet akarnak a helyi politikai túlhatalommal, a protekcionizmussal szemben. A cigányság integrációjával kapcsolatban több tervet is megfogalmaz a dokumentum, például azt, hogy új, részben állami közmunka-lehetőségekre, az óvodáztatás kiterjesztésére, a leghátrányosabb helyzetű kistérségek fejlesztésére van szükség. A biztonságról szólva a dokumentum kifejti: a létbiztonság elemi feltétele a lakhatás biztonsága. Ennek érdekében az MSZP folytatná a panelprogramot, a megszüntetett szocpol helyett új lakástámogatási rendszert indítana be az újranövekvő gazdaságban, s új bérlakásprogramot is alkotnának.
A dokumentum egy helyzetértékelést is tartalmaz. Eszerint szakítani kell a politikai versengés rossz módszereivel, mert az állampolgároknak joguk van „felnőtt beszédre”, ezért a „politika legfőbb parancsa ma az őszintéség és a felelősség”. Az elemzés szerint az MSZP, tanulva korábbi hibáiból, „nyílt lapokkal játszik”. A helyzetértékelés tartalmazza, hogy Magyarországon a legtöbben a biztonság elvesztését érzik a legkomolyabb bajnak. Az ország „rosszkedve” pedig a politikai hidegháborúból fakad. A dokumentum ennek ellenére azt hangsúlyozza, hogy Magyarország az elmúlt hét évben is előrehaladt, így nincs ok visszafelé kívánkozni.
Az anyag hosszan felsorolja a szocialista kormányzás eredményeit és leszögezi: „aki mindezt megtagadja, nem a kormány, nem a pártok, hanem az ország teljesítményét tagadja meg, és olyan időben apasztja a nemzeti önbizalmat, amikor a legnagyobb szükségünk éppen a bizalom és az önbizalom visszanyerésére van”. A dokumentum azt állítja, hogy Magyarország nem kezdhet mindig mindent elölről, nem dobhatja ki az előző évek erőfeszítéseit az ablakon, „nem lehet a rombolás, a gödrök országa”. Ezzel összefüggésben azonban hangsúlyozza, hogy az ország fejlődését nem fékezhetik hatalmi érdekek és csetepaték, és bár az MSZP értelmes együttműködést akar, vállalja a politikai versenyt és kiáll az érdekeiért.
Az „értékvázlat” négy pontban fogalmazza meg, hogy mi különbözteti meg a szocialistákat a jobboldaltól. Az első szerint az MSZP a haladás, a modernizáció oldalán áll, elutasítja a bezárkózást. A második kimondja, hogy a szocialista párt vállalja, valamint megújítja baloldaliságát, vagyis a munkájukból és nyugdíjukból élők, a kis- és közepes jövedelműek érdekeit képviseli, illetve a konfliktusokban a munka oldalán áll. A harmadik pont szerint az MSZP a felelősség és a cselekvés pártja, nem ígérget össze-vissza, „nem sunnyog, nem kibicel a válságban”, hiszen volt ugyan, hogy hibázott, de sosem nézte tétlenül az ország bajait. Végül a negyedik pontban kinyilvánítják, hogy az MSZP nemzeti összefogást és együttműködést akar a kirekesztés és a folyamatos háború helyett.
(MTI)