Az augusztus 29-én kelt kormányrendelet értelmében a szociális foglalkoztatók jövőre már nem alkalmazhatnak ötvenöt év fölötti leszázalékolt rokkantakat, ráadásul megváltozik a finanszírozás is, vagyis az eddigi normatíva helyett pályázniuk kell az önkormányzatoknak – mondta. A képviselő szerint ez a rendelet megakadályozza, hogy a megváltozott munkaképességűek a jövőben értelmes munkát végezhessenek, ami után ráadásul eddig járt nekik a nyugdíj is.
Mindemellett a pályáztatás azt jelenti, hogy az önkormányzatok számára bizonytalanná válik ezen emberek foglalkoztatásának finanszírozása. Mint mondta, Dél-Békésben megközelítőleg 700 olyan ember végez szociális közmunkát, például varrást, szövést, akik ebbe a kategóriába tartoznak. A tizenegy polgármester tiltakozó petícióját egyébként 1600-an írták alá a térségből, akik zömében vagy megváltozott munkaképességűek, vagy azok családtagjai.
Fodor József, Csanádapáca polgármestere, aki szintén aláírta a petíciót, elmondta: a nagyközségben jelenleg 150 megváltozott munkaképességűt tartanak nyilván, s közülük 108-an vesznek részt a településen szociális munkában. Hozzátette: az önkormányzat szerződést kötött egy-egy vállalkozóval, akik biztosítják az érintettek számára az értelmes munkavégzést, és ezért fizetséget is kapnak. „Ha a rendelet ebben a formában lép hatályba, akkor jövőre bizonytalanná válik ennek a rétegnek a jövedelme, ráadásul a megváltozott finanszírozás miatt a vállalkozók sem biztos, hogy folytatni kívánják ezt a foglalkoztatási formát, így az érintettek véglegesen kikerülnek a munkaerőpiacról” – mondta a polgármester.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.