„Birtokában vagyunk azoknak a fegyvereknek, amelyekkel gyilkoltak”

A lefoglalt fegyverek között vannak azok is, amelyekkel a romák elleni sorozatgyilkosságokat elkövették – közölte pénteken az országos rendőrfőkapitány Nagykanizsán, a helyi kisebbségi önkormányzat és a rendőrség közös rendezvényén. • „A tatárszentgyörgyi nyomok is segítették a nyomozást”• Nem védett tanú segített a rendőröknek?• Már a következő támadást tervezték a gyanúsítottak

MNO
2009. 09. 18. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bencze József úgy fogalmazott, „birtokában vagyunk mindazoknak a fegyvereknek, amelyekkel gyilkoltak”, ezek ott vannak a lefoglalt fegyverek között. Hozzátette: a rendőrség mindaddig nem közölhet további információkat, amíg az a nyomozás érdekeit veszélyeztetné, de birtokában vannak a bizonyítékoknak, amelyek alapján tényleges életfogytiglani büntetések várhatnak a támadókra.

Annak kapcsán, hogy a gyanúsítottak elfogását követően többen is kételkedtek abban, a tényleges elkövetők kerültek-e rendőrkézre, a főkapitány kijelentette: „Nem romák, és ők azok”. Bencze beszélt arról is, hogy „ezeknek az embereknek egy része a korabeli szkinhed mozgalomnak az aktív, fiatal szereplője volt”. „Szinte törvényszerűnek” nevezte, hogy idáig jutottak. „Most látjuk, hogy néhány ember ideológiai megfontolásból borzalmas szélsőséges szintre tud eljutni” – mondta.

Az országos rendőrfőkapitány a kilencedik alkalommal megrendezett tolerancianapon a romákat érintő támadássorozat egyik tapasztalataként azt is elmondta: a nyomozás során nyilvánvalóvá vált, hogy „iszonyú méreteket öltött az előítéletesség”. Kifejtette, hogy szükség van helyi szinten a rendészet megerősítésére, de eszköztelenek a polgármesteri hivatalok. Szerinte meg kellene változtatni a gyülekezési törvényt, és az önkormányzati, valamint a rendőrségi törvényben is módosításokra volna szükség, de többnyire csak kétharmados többséggel lehet a szükséges jogszabályokat módosítani.

Emlékeztetett arra, hogy a jogos védelem kérdésében már voltak változások, a hivatalos személy elleni jogsértések elkövetőit is komolyabb szankciók fenyegetik, a visszaeső bűnözőknek is jelentősebb büntetés jár, de az ezzel kapcsolatos bírói gyakorlat kialakulásához is kell három-négy év. Úgy fogalmazott, hogy a közlekedési szabálysértésekhez hasonlóan – amelyek eredményeként csökkent például a halálos balesetek száma – más jogsértések esetében is zéró toleranciát kellene alkalmazni.

Az országban tíz százalékkal csökkent a bűncselekmények száma, ugyanígy tizedével kevesebb autólopás fordul elő, az emberölések száma nem éri el a 120-at, 29 százalékkal mérséklődött a betöréses lopások száma. Mindezek ellenére el kell azon gondolkodni, miért érzik mégis úgy az emberek, hogy nincsenek biztonságban – fogalmazott. Jelezte: a szubjektív biztonságérzetet az életkörülmények nagymértékben befolyásolják. A főkapitány elismeréssel szólt arról, hogy idén eddig hét százalékkal kevesebb bűncselekmény vált ismertté Zalában, és az országban feltárt összes bűneset mindössze 2,5 százaléka jut a megyére.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.