Deutsch: 43 százalékkal kevesebb uniós forrást tudott kifizetni a kormány

A kormány saját, 2008. évi tervezéséhez képest 43 százalékkal kevesebb uniós forrást tudott kifizetni a pályázóknak – közölte Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője az Állami Számvevőszék európai uniós támogatások felhasználásának ellenőrzéséről szóló jelentésére hivatkozva szerdán sajtótájékoztatón Békéscsabán.

MNO
2009. 09. 23. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta, nem az Európai Unió, nem a pénzt felhasználni akarók, hanem egyetlen egy szereplő, a kormány hibájából. A képviselő emlékeztetett arra, hogy a 2007 és 2013 között, tehát „a hét év alatt felhasználható pénz alig nyolc százalékát fizette ki a kormány 2007. január elseje és 2009. augusztus vége között”.

Az uniós képviselő jelezte, hogy a források felhasználását nem lehet ugyan időarányosan kiszámítani, de az, hogy az uniós költségvetési időszak „lassan 40 százaléka eltelik, és a forrás, amit eddig fel tudtunk használni (...), azzal a veszéllyel fenyeget, hogy ki fogunk csúszni az időből”. Deutsch Tamás attól is tart, hogy mire a jövő évben gyökeres politikai fordulat lesz az országban, és új kormány lép hivatalba, akkor komoly kérdés lesz, hogy „a pályázati rendszer átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé tételével, a pályáztatási eljárás felgyorsításával lesz-e még egyáltalán mód arra, hogy a lehetőségekhez képest a források maximumát el tudjuk érni”.

A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az ÁSZ által vizsgált időszakban azt a kormányzati szervet, amely felelős volt az uniós forrásokkal kapcsolatos tevékenységért, a jelenlegi miniszterelnök, Bajnai Gordon irányította.

A politikus emlékeztetett arra is, hogy Magyarország uniós csatlakozása óta összesen mintegy 500 milliárd forint került be a magyar gazdaságba, ám ennek ellenére a regisztrált munkanélküliek száma 564 ezerre növekedett. Mint mondta, a munkanélküliség növekedése nem csupán a gazdasági válság következménye, hiszen a 2005-ös csatlakozáskor regisztrált 360 ezerről 400 ezer fölé növekedett tavaly októberre.

Ugyanakkor a 2005-ös, majdnem 4 százalékos GDP-növekedéshez képest öt év után mínusz több mint hat százalékhoz jutottunk. Domokos László, a Fidesz Békés megyei és a megyei önkormányzati elnöke, a Parlament költségvetési bizottságának alelnöke példával illusztrálta a késedelmes kifizetések okát. Mint mondta, például a megye közreműködésével készülő békéscsabai Ibsen-palota projektet még az előző kormányzati ciklusban tervezték meg, majd a mostani időszakban, három évvel ezelőtt döntöttek a támogatásról, ám csak tavaly írták alá a szerződést. Ehhez képest csak az idén tavasszal kezdődhetett meg a beruházás, ami a következő kormányzati időszak elején fog befejeződni. A politikus szerint egy ilyen hosszú eljárási rend nemhogy az önkormányzatok, hanem a vállalkozások számára is tervezhetetlen.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.