Ruva Pál író, politikus elmondta: a cigányok ellen megnyilvánuló, manapság felizzó gyűlölködés csak elterelő hadművelet. A romaellenes közhangulat szítása mögött szerinte az a szándék áll, hogy eltereljék a figyelmet a politikában és a gazdasági életben burjánzó fehérgalléros bűnözésről, valamint arról, hogy a közpénzek milliárdos nagyságrendben vándorolnak magánzsebekbe. A cigányság számára elkülönített pénzek nem értek célba, a települések szélén húzódó nyomortelepeket nem számolták fel, márpedig a nyomor bűnözést szül, ami pedig gyűlöletspirál kialakulásához vezet. Ezért a nyomor felszámolása a megoldás a társadalom megbékéléséhez – hangsúlyozta.
A tanácsba delegált cigány civil szervezetek szakemberei ki is dolgoztak kész, átfogó tervet a romák százezrei számára egyre nehezebbé váló életkilátások javítására, ám az illetékes minisztériumok az elküldött dokumentumra legutóbb még csak nem is reagáltak – állította a bizottság társelnöke. Megítélése szerint fontos lenne, hogy a kormány a szabályozók módosításával a cigányoknak munkát adó vállalkozókat különféle kedvezményekkel tegye érdekeltté. Ugyancsak elengedhetetlen, hogy a kormány a külföldi multinacionális cégek letelepülésének, működésének feltételeként kösse ki bizonyos számú roma foglalkoztatását – tette hozzá.
A Roma Integrációs Tanács a kormány döntésére 2007-ben alakult meg. A testület a korábban működő kormányzati romaügyi egyeztető fórumok, a Cigányügyi Tárcaközi Bizottság, illetve a Romaügyi Tanács feladat és hatáskörét vette át. A testületben nyolc roma civil szervezet is képviselteti magát.
(MTI)