M. Kiss: Kádár is „pályázhatott” volna

A politikai rendőrség 1945–1946-os történetét korabeli dokumentumokon keresztül tárgyaló könyv rávilágít többek között arra a személyi versengésre, amely az erőszakszervezet vezetésének megszerzéséért folyt – mondta a könyv bemutatóján M. Kiss Sándor történész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára Budapesten pénteken.

MNO
2009. 09. 18. 11:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Dokumentumok a magyar politikai rendőrség történetéből című sorozat első része 63 egymásra épülő dokumentumot tartalmaz, kiolvasható belőle például az, hogy a politikai rendőrség élére kezdetben eséllyel pályázhatott a kommunista politikusok közül a végül „győztes” Péter Gáboron kívül Tömpe András, Fehér Lajos és Kádár János is. Utóbbiaknak is megvoltak az összeköttetéseik, Fehér például külön klientúrát alakított ki a Belügyminisztériumban – közölte.

A kötet egyik szerkesztője, Müller Rolf megjegyezte: az is érdeklődésre tarthat számot a Gyarmati György, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) főigazgatójának főszerkesztésével megjelent kötetben, hogy az 1945 utáni egy-két évben nemcsak a kommunistáknak, hanem a többi pártnak is volt a politikai rendőrséghez hasonló szervezete. Ezenkívül volt a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert köréhez tartozó csoportosulásnak is fegyveres alakulata. A tudós neve felmerült Horthy Miklós kormányzó lemondása után köztársasági elnökként. A levéltári adatokból azonban egyértelműen kiderül, hogy a kommunista párt a második világháború végétől folyamatosan a hatalomátvételre készült, ami nem nélkülözhette az erőszakszervezet kiépítését – mutatott rá.

A kötet másik szerkesztője, Krahulcsán Zsolt elmondta: „Az mindennél többet elárul, hogy a politikai rendőrség történetét a kommunista párt irataiból lehet megtudni”. Az ÁBTL és a L’Harmattan Kiadó közös kötete tartalmaz iratokat egyebek mellett az internálás és a rendőri felügyelet alá helyezés 1945-ös szabályozásáról, a politikai nyomozó szaktanfolyamokról és a tiszafüredi politikai rendőrség törvénytelenségeiről.

Cseh Gergő Bendegúz, az ÁBTL főosztályvezető-helyettese arról számolt be, hogy a politikai rendőrség 1962–1990 közötti mintegy 300 vezetőjének fényképes életrajza péntektől elérhető a honlapjukon. Ebben szerepel, hogy milyen tisztségeket mettől meddig töltöttek be, és azt is feltüntették, hogy az ÁBTL mely irataiból származnak az információk.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.