Az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának rendkívüli zárt ülése után Németh Zsolt, a bizottság elnöke sajtótájékoztatón elmondta, hogy „a Fidesz nem emel elvi kifogást” a fogvatartott befogadása ellen. Hangsúlyozta, hogy pártja álláspontja szerint „a befogadás kérdése a kormány hatásköre”.
Juhász Gábor miniszter elmondta, hogy Magyarország alapvetően humanitárius okokból tervezi egy fogvatartott magyarországi letelepítését, amelyet „szövetségesi feladataink nagyon fontos részének” nevezett. A befogadandó „kiválasztási folyamata éppen folyamatban van”.
Hangsúlyozta, hogy „ha maga a személy is együttműködik, akkor dönthetünk arról, hogy ő-e a megfelelő személy”. Amint kiderül, hogy kiről van szó, akkor lehet konkrét, egy-másfél éves programot készíteni számára magyarországi beilleszkedéséről – tette hozzá. A költségekről szólva elmondta, hogy Európában már több hasonló és sikeres program zajlott. A fogvatartott Magyarországra utazásának költségét az Egyesült Államok fizetné teljes egészében, és „a reintegrációs folyamat jelentős részét is az amerikai fél állná”.
Ennek költsége – mint a Magyar Nemzet újságírójának kérdése nyomán kiderült – 85 ezer amerikai dollárra (mai árfolyamon hozzávetőleg 16 millió forint) tehető. A tárca nélküli miniszter elmondta, hogy a bizottsági ülés jegyzőkönyvének elkészültét követő öt-hét napon belül újraminősíti a jelenleg húsz évre titkosított információkat, hogy amit lehet, nyilvánosságra lehessen hozni a befogadásról. Bajnai Gordon miniszterelnök szeptember 16-án jelentette be, hogy Magyarország befogad egy guantánamói fogvatartottat.
Az Egyesült Államok a 2001-es afganisztáni háborúban elfogott, terrorizmussal vádolt embereket Guantánamóra, a Kuba szigetén található amerikai támaszpontra vitte. A tábor egy éven belüli bezárásáról Barack Obama amerikai elnök hozott döntést januári beiktatása után.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.