A követség először 2008-ban kezdeményezett egyeztetést a határ menti polgármesterekkel, azután, hogy a schengeni határok 2007-es megnyitását követően több osztrák település forgalomkorlátozó eszközöket helyezett ki a határon átvezető utakon, a határ osztrák oldalán. Azóta – idén májusban – Fertőrákos és Szentmargitbánya (St. Margarethen) között eltávolították az osztrák oldalon kihelyezett behajtani tilos-táblát, és megnyitották az utat a gépjárműforgalom előtt. A közeljövőre nézve két másik települést illetően is bíztatóak a fejlemények – mondta el Mazák Csaba követségi első beosztott.
A Fertőrákos és Fertőmeggyes (Mörbitsch) közötti összeköttetésről is megindultak az egyeztetések, s augusztusban az ausztriai Locsmándon (Lutzmannsburg) helyi népszavazás döntött arról, hogy az utat a gépjárművek is használhassák. A korlátozások mögött részben a forgalom megnövekedésétől való félelem, részben az utak nagy forgalom lebonyolítására nem megfelelő állapota állt, ezek a megfontolások kezdik átadni a helyüket a kölcsönös előnyök felismerésének – mondta. Ebben szerepet játszik a lakosság igénye az utak használatára, a turizmusból származó előnyök és az a tapasztalat, hogy a határok megnyitásával a forgalom megnő ugyan, de nem zavaró mértékben.
A bécsi nagykövetségen tartott megbeszélés az október 15-én esedékes harmadik magyar-osztrák együttes kormányülés előkészítését is szolgálta.
(MTI)