„A vállalat gyakorlatilag működésképtelen a jelenlegi formájában, forráshiány miatt év végére a napi működése is veszélybe kerülhet” – összegezte a fideszes politikus a napokban elkészült, mintegy 80 oldalas szakértői jelentés megállapításait.
Páva Zsolt hozzátette: a vagyonkezelő több százmillió forint adósságot halmozott fel, ugyanakkor nem felelt meg az önkormányzat vele szemben támasztott elvárásainak, a cégnél nem alakultak ki az integrált városüzemeltetés és vagyongazdálkodás feltételei.
„Azért, hogy a holding ne szoruljon az önkormányzat folyamatos támogatására, haladéktalanul pótolni szükséges az elmúlt évek hiányosságait. Ennek része a párhuzamosságok megszüntetése, az igazgatóság, a felügyelőbizottság átszervezése, valamint egy olyan vezetői struktúra kialakítása, amely eredményesen képes kezelni a válsághelyzetet” – közölte.
Páva Zsolt kitért rá: szükséges annak felülvizsgálata is, mely városi cégeknek célszerű, s melyeknek nem a holding ernyője alá tartozniuk. A polgármester az utóbbira példaként hozta fel a Pécsi Harmadik Színházat, amely megítélése szerint kulturális intézményként más üzemeltetést kíván, mint egy vízmű.
A politikus a rossz működés miatti felelősség kérdését firtató újságírói kérdésekre azt válaszolta, hogy a holding létrehozása jelenlegi formájában eleve elhibázott lépés volt.
„Lett volna lehetőség arra, hogy a cég hatékonyan működjön, de ennek feltételeit a városvezetés nem volt képes megteremteni. Mindezért nem felelős Varga Péter volt vezérigazgató, aki lehetőségei szerint megpróbált felelősen gazdálkodni. Neki a Pécsi Közlekedési Zrt. buszparkjának értékesítésével összefüggésben kellett távoznia” – jegyezte meg Páva Zsolt. Hozzátette: a pécsi közgyűlés a holding hatékonyságát növelő döntések meghozatala mellett csütörtökön várhatóan megválasztja Varga Péter utódját, akinek helyére 19-en pályáznak.
(MTI)
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország