Pesti: Az egészségügy kivégzéséhez vezet ez a költségvetés

Elmondható, hogy a költségvetés elősegíti az egészségügy kivégzését – jelentette ki Pesti Imre pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.• Költségvetés: rendkívüli bizottsági ülést sürgető egyházak • Az egészségügy csődje az ellátást veszélyezteti?

MNO
2009. 09. 18. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes politikus emlékeztetett arra, hogy pártja a múlt héten úgy fogalmazott: a költségvetés fő számait látva kijelenthető, hogy az egészségügyben aktív eutanázia zajlik.

A képviselő jelezte, hogy nem kapták meg azokat a péntekre ígért számokat, amelyek ismeretében tudnák, hogy az egyes költségvetési fejezeteken belül mire, mennyit akar költeni a kormányzat. Hozzátette: a múlt héten napvilágot látott viszont az úgynevezett bázisfinanszírozási technika, amelyet október 1-jétől akarnak bevezetni. Szerinte nyilvánvaló, hogy mind a négy bemutatott variáció forrásokat von el a kórházaktól.

Példaként említette, hogy a fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórház az elmúlt negyedévben körülbelül havonta 650 millió forint OEP-pénzt kapott, most a legkedvezőbb esetben havi 540, a legrosszabb esetben 510 millióhoz jut majd. A budapesti Uzsoki Kórház eddigi 596 millió forintos finanszírozása pedig a jövőben már nem éri el a havi 500 millió forintot sem. Pesti Imre szerint a rendszer bevezetését követő forráskivonás körülbelül 15-20 százalék közé tehető. Úgy véli, nem véletlen, hogy az egészségügyért felelősséget érző orvosok és menedzsment október 7-re éhségsztrájkot kezdeményeztek.

A politikus közlése szerint 2006 óta közel 250 milliárd forintot vontak ki az egészségügyből. A kormányzat „trükköket vet be, csal és hazudik”, mert korábban azt ígérték, hogy finanszírozni fogják a kieső járulékokat, de ezt az ígéretet 2010-ben nem akarják betartani – mondta. Pesti szakközgazdászokra hivatkozva kijelentette, hogy végérvényesen megbomlott az egyensúly az intézményeknek kiadott feladatok és a rendelkezésre álló pénzeszközök között. Hozzátette: ez a költségvetés közvetlen életveszélyt jelent a betegek számára, mert az ellátás színvonalának drasztikus csökkenése várható.

Szerinte a kormányzat gátlástalanságát jelzi az a miniszteri nyilatkozat, amely szerint a kiadási főösszeg reálérték-megtartást jelent. Pesti viszont úgy számolt, hogy a tervezett 719 milliárd helyett ez 743 milliárd forinttal teljesülne. A képviselő azt a megoldást javasolta, hogy a kormány azonnal vonja vissza „az eutanázia költségvetését”.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.