Mint ismert, a héten Balassagyarmat nemkívánatos személynek minősítette Robert Ficót, és a város vezetői arra kérték a szlovák miniszterelnököt, hogy más határátkelőhelyet válasszon és kerülje el a Nógrád megyei várost, amikor a közeli Szécsénybe utazik Bajnai Gordonnal való találkozójára. Arra a kérdésre, hogy mi volt a célja Balassagyarmatnak ezzel a nyilatkozattal, Csach Gábor így válaszolt: fel akartuk hívni a magyar közvélemény figyelmét a tarthatatlan helyzetre.
Sólyom kitiltása mindenkiben kiverte a biztosítékot
Mint mondta, az, hogy Szlovákia augusztus 21-én kitiltotta Sólyom Lászlót, mindenkiben kiverte a biztosítékot. Felmérések szerint a lakosság 73 százaléka vár a szlovák féltől bocsánatkérést, ez az arány persze a határ mentén jóval magasabb – tette hozzá. Amikor megtudtuk, hogy a kormányfői találkozó a közeli Szécsényben lesz, és Balassagyarmat a legideálisabb útvonal a település megközelítéséhez, adta magát, hogy meg kell szólalni – fejtette ki Balassagyarmat alpolgármestere.
Mint ismert, 1919 januárjában az akkoriban formálódó csehszlovák hatalom önhatalmúlag átlépte a demarkációs vonalat, megszállt több települést az Ipolyság–Losonc-vasútvonal mentén, hogy délebbre tolja Csehszlovákia államhatárát. A megszállókat véráldozatokkal verték ki 1919. január 29-én, Balassagyarmat emiatt viselheti a Civitas Fortissima (legbátrabb város) nevet, amit 2005-ben törvényben is megerősített a Magyar Országgyűlés.
Az alpolgármester elmondása szerint a 90. évforduló kapcsán, ha úgy tetszik, törvényi kötelezettségük, hogy ha már nem tiltakozik senki, legalább ők hívják fel ország-világ figyelmét a tarthatatlan helyzetre. Ekkor született meg az elképzelés, hogy nyílt levélben közlik: Balassagyarmat vezetői nemkívánatos személynek minősítik a szlovák miniszterelnököt. A nyílt levél szövegébe pedig egy az egyben belecsempészték a szlovák állami vezetők a Sólyom László augusztus 21-i kitiltásakor használt idézeteket – fejtette ki az alpolgármester. Csach Gábor szerint ez a direkt átfordítás ironikussá teszi a levelet, mintegy tükörként mutatva a helyzet abszurditását.
„Akciónk a magyar közvéleményt alátámasztó tiltakozás volt csupán”
Levelünket azért mertük megírni, mert ennek semmiféle diplomáciai és jogi következménye nincs, hiszen persona non grata minősítésre az államnak van jogosultsága, akciónk a magyar közvéleményt alátámasztó tiltakozás volt csupán – szögezte le.
Gulyáskommunista technika
A tegnapi történetben a legérthetetlenebb, hogy Bajnai Gordonnak miért is kellett sajnálkoznia Sólyom László kitiltásának körülményei miatt – szögezte le Csach Gábor. Nem kért tehát bocsánatot a szlovák miniszterelnök, és erre Bajnai is rábólintott – magyarázta a fideszes politikus.
Nem az volt a konkrét célunk, hogy bármiben megakadályozzuk Fico urat, hanem hogy felhívjuk a közvélemény figyelmét a szlovák kisebbségi politika tarthatatlanságára – mondta Csach arról, hogy a tiltás ellenére Fico mégis Balassagyarmatnál lépte át a határt. Nem sok reményt fűzök a határon túliak helyzetének megváltozásához, az egyszerű embereknek fogalmuk sincs arról, mi az, hogy végrehajtási intézkedés, nem kiművelt jogászok – jelentette ki Csach. A nyelvtörvény célja szlovák részről nem más, mint hogy elhintse a félelem légkörét a magyar kisebbségben – tette hozzá. Mint mondta, ez tipikus gulyáskommunista technika: nem kell feltétlenül akasztani, elég a félelemkeltés a kisebbség asszimilálásához.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.