Közölte, hogy eddig a vizsgálat előkészítése érdekében összeállították azoknak a dokumentumoknak a körét, amelyeknek az ismerete szükséges a tények, illetve a felelősségi körök tisztázásához. Hozzátette, hogy ezek az iratok még nem állnak a rendelkezésükre, viszont reményei szerint már a hét második felében megkapják őket, és akkor megindulhat az érdemi tényfeltáró munka. A nemzetbiztonsági bizottság vizsgálati jelentése, amelyet a munkacsoport által begyűjtött információk alapján készítenek el, az ettől számított egy hónap múlva, vagyis várhatóan október legvégén kerülhet nyilvánosságra. A vizsgálatot kezdeményező Gulyás József mellett a tényfeltáró munkacsoportnak a fideszes Demeter Ervin és a szocialista Tóth Károly is tagja.
Gulyás arra is kitért, hogy az előzetes dokumentumkör átvizsgálása után kerülhet sor meghallgatásokra és helyszíni tájékozódásra, beleértve az NBH debreceni kirendeltségére való utazásukat is. A politikus hangsúlyozta, hogy alapvetően „szélcsendben”, napi politikai küzdelmek viharától mentesen kívánnak dolgozni, így amíg a vizsgálat nem zárul le, addig a birtokukba jutó információkról nem adnak, de nem is adhatnak külön tájékoztatást. Azt vizsgálják, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok munkája, a különböző társzervek együttműködése a rendőrséggel, illetve a nyomozást irányító Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársaival mennyiben segítette a nyomozás hatékonyságát, eredményességét a romagyilkosságok elkövetőinek felderítése során.
A vizsgálat feladata az elkövetett hibák, mulasztások, valamint a lehetséges tanulságok számbavétele, továbbá a hasonló hibák, mulasztások elkerülése érdekében konkrét javaslatok megfogalmazása. A szabad demokrata képviselő szerint az is cél, hogy egy tisztázó igényű, alapos vizsgálattal segítsék elő a nemzetbiztonsági szolgálatok korábban megtépázott tekintélyének helyreállítását és a bizalom újraépítését.
Ficsor Ádám, akkor még a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszterként, szeptember 8-án vett részt a nemzetbiztonsági bizottság ülésén. Azt követően elmondta, hogy a romagyilkosságok felderítése során a nemzetbiztonsági szervek hibákat követtek el. Gulyás az ülésen javaslatot tett a tényfeltáró munkacsoport felállítására, amit az ellenzéki képviselők támogató szavazataival el is fogadtak. A szabad demokrata politikus akkor úgy fogalmazott, hogy az NBH által végzett munka „nem volt kielégítő, bizonyos értelemben elégtelen volt”. Közölte, hogy a minisztertől kapott tájékoztatás abban erősítette meg, hogy indokolt egy ténymegállapító vizsgálat.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.