Sólyom: Egy évig „angolul élhetnének” a magyar fiatalok

Kedvezően értékelte aucklandi tárgyalásait pénteken Sólyom László köztársasági elnök, aki négynapos látogatáson tartózkodik Új-Zélandon. Az államfő a magyar sajtó képviselőit azután tájékoztatta, hogy programjának első két napján tárgyalt Judge Anand Satyanand főkormányzóval és az ügyvezetői kormányfői feladatokat ellátó Bill English miniszterelnök-helyettessel.

MNO
2009. 09. 25. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László az aucklandi Langham Hotelben lévő szállásán tárgyalt Phil Goffal, az ellenzék vezetőjével is. Sólyom kiemelte, mindenütt egyöntetűen örültek annak, hogy egy uniós tagország államfője látogatott Új-Zélandra, és a megbeszéléseken sok szó esett arról, hogyan működhetne együtt az Európai Unió és Wellington. A köztársasági elnök szerint Magyarországnak megkülönböztetett érdeke, hogy amikor majd 2011-ben betölti az unió soros elnöki tisztét, Új-Zélandon keresztül kapjon megbízható információkat az egész csendes-óceáni térségről.

Az elnök Európa és Új-Zéland azonosságaira hívta fel a figyelmet, kiemelve, hogy mindkét térségben ugyanolyan az atmoszféra, hasonló a kultúra, és „ugyanazok az értékeik is, mint nekünk”. Elmondta, hogy minden megbeszélésén véleményt cseréltek Afganisztánról, „hiszen ők ugyanúgy benne vannak ebben az újjáépítési vállalkozásban, mint a magyarok, és sokat tanultunk tőlük”. Hozzáfűzte, hogy megbeszéléseinek másik fontos témája a környezetvédelem volt, hiszen Új-Zéland ezen a téren hagyományosan vezető országnak tekinthető. Sólyom László csalódásának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy mindeddig nem sikerült megkötni azt a kétoldalú megállapodást, amelynek alapján fiatalok egyéves időtartamra tartózkodási lehetőséget kapnának egymás országában, és kisegítésként munkát is vállalhatnának.

Az elnök szerint óriási nyereség lenne a magyar fiatalok számára is, ha ez tömegesen beindulhatna, mert Új-Zélandra jöhetnének és „egy évig angolul élhetnének”. A köztársasági elnök beszámolt tanácskozásáról az ellenzék vezetőjével, aki korábban külügyminiszter volt, és mellette volt egy külügyi államtitkár, valamint a külügyminisztérium egyik főosztályvezetője. „Hát én kíváncsi vagyok, hogy Magyarországon ez mikor működhetne így” – emelte ki az elnök.

Hangsúlyozta, hogy Új-Zélandon a kormány és ellenzéke nagyszerűen együttműködik, és egy ilyen politikai kultúra még Európának is nagyon tanulságos. Sólyom László szerint a tárgyalópartnerei „nagyon pontosan tudják, Magyarországon hogyan menedzseltük a válságot. Tehát tudják, hogy mennyi kölcsönt vettünk fel, tudják, hogy mi volt ennek az ára, és látják, hogy mi ezt a kondíciót, amelyet az IMF szabott, azt teljesítjük, és ez imponál nekik”. Az elnök elmondta, hogy tárgyalópartnerei ismerik a nemzetiségi problémákat is, „tudják, hogy hol mennyien élnek, és nagy megértéssel viszonyulnak ehhez. Elmondták, hogy milyen problémáik voltak a maorikkal, és hogyan lehetett ezt mára egy nagyon békés együttéléssé formálni”.

A köztársasági elnök szerint tárgyalópartnereit nagyon érdekelte a magyar álláspont az európai integráció mélységét illetően. Megnyugvással veszik tudomásul, hogy Magyarország az egyre mélyebb politikai integráció híve. „Innen nézve teljesen világos, hogy Európának nincs más jövője, csak hogy ha egy fogalomként és egy szereplőként van a világban” – emelte ki az elnök.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.