Védelmi gyakorlatot tartott a Paksi Atomerőmű

Teljes körű védelmi gyakorlatot tartott a Paksi Atomerőmű 30 kilométeres körzetében lévő Alap településen csütörtökön a Fejér Megyei Védelmi Bizottság. A gyakorlaton mintegy 350-400 ember részvétele mellett bemutatták és tesztelték a nukleáris baleseti helyzetben teendő döntési mechanizmusokat: az alapi lakosság riasztását, elzárkózását, majd kimenekítését a kijelölt befogadó településre.

MNO
2009. 09. 10. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A modellezett helyzet szerint üzemzavar alakult ki a Paksi Atomerőműben, s emiatt számos lakosságvédelmi intézkedés vált szükségessé. Az első gyakorlati helyszínen megtörtént a lakosság riasztása és tájékoztatása, majd az úgynevezett „jódprofilaxist” helyzetmodellezték: sugárfertőzés esetén a napi jódigényt ezerszeresen meghaladó stabil jódmennyiséget juttatnak az emberi szervezetbe. Az alapi általános iskola épületében – az iskola nyolcadikos diákjai és a pedagógusok bevonásával – az elzárkózási és kimenekítési feladatokkal ismerkedhettek meg a résztvevők: az iskolás gyerekek összeállították a „kimenekülő csomagjukat”, majd kitöltötték személyes adataikat tartalmazó kártyájukat és beöltöztek egyéni bőr- és légzésvédő felszerelésbe, védőruhába.

A kimenekítési gyakorlat befejezése után a menet rendőrségi felvezetéssel konvojban Sárbogárdra indult, ahol a Magyar Honvédség a katasztrófavédelemmel együttműködve a Vásártéren létrehozta és bemutatta azt a mentesítő állomást, ahol egy éles helyzetben a sugárfertőzéssel szennyezett autóbuszok, teherautók, továbbá a sugárfertőzött emberek sugármentesítése történik. A bejáratnál egy VSBRDM 2M típusú harcjármű beépített sugárszintmérő műszereivel folyamatosan mérte a sugárszintet, majd két katona kézi műszerrel folytatta a szennyezettség pontos mértékének megállapítását – mondta el a helyszínen a Magyar Honvédség 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj hadműveleti részlegvezetője.

Csaba Tibor őrnagy hozzátette: a szennyezett eszközöket a technikai mentesítő helyen három fázisban mentesítették. A mentesítés után a diákokat Rétimajorba, a kijelölt befogadó helyre szállították, ahol a befogadás feladatrendszerét mutatták be a regisztrációval, az előzetes orvosi vizsgálattal és az elhelyezéssel; továbbá a krízisintervenciós csapat is bemutatkozott. Egy korábbi sajtótájékoztatón Szentes László, a Fejér Megyei Védelmi Bizottság titkára elmondta: mintegy 15 éve nem volt Fejér megyében védelmi bizottsági gyakorlat, s az idei események célja, a tavaly átdolgozott Országos Nunkleárisbaleset-elhárítási Intézkedési Terv egyes elemeinek gyakorlása. Fejér megyében nyolc település található a Paksi Atomerőmű 30 kilométeres zónájában: Alap, Alsószentiván, Cece, Daruszentmiklós, Előszállás, Nagykarácsony, Sáregres és Vajta.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.