A Fidesz európai parlamenti (EP) képviselője emlékeztet arra, hogy Bajnai Gordon szerdán egy osztrák rádiónak adott interjúban azt nyilatkozta a magyar határ mellé tervezett heiligenkreuzi hulladékégető körüli tiltakozás kapcsán, hogy azt nem tekinti „nagy ügynek” az osztrák–magyar kapcsolatokban. Bajnai szerint semmi olyan terhelő körülmény nem volt idáig, ami a két ország alapvetően „jó sógori” kapcsolatait megsértette volna. Az EP-képviselő szerint a miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján is mellébeszélt, amikor a témáról kérdezték.
Áder János úgy fogalmaz, hogy Bajnai Gordon figyelmét valószínűleg elkerülték azok a problémák, amelyek folyamatosan bosszúságot okoznak az osztrák határ közelében élő embereknek. Hozzáteszi: a miniszterelnök „bizonyára nem figyelt fel arra, hogy a közelmúltban több tízezer ember küldött tiltakozó képeslapot az osztrák hatóságoknak, és ugyancsak elkerülte a figyelmét az is, hogy iskoláskorú gyerekektől a legöregebbekig – nemcsak magyar, hanem osztrák és szlovén állampolgárok is – különféle módokon tiltakoztak már a tervezett szemétégető megépítése ellen”.
A politikus szerint Bajnai Gordon valószínűleg nem szerzett tudomást arról sem, hogy a térségben milyen környezeti értékeket, kulturális örökséget és uniós pályázatokból felépült turisztikai célpontokat veszélyeztet a tervezett beruházás. Áder közölte: ők viszont azt gondolják, hogy jószomszédi kapcsolatban az egyik fél nem ereszti át a közös folyóba gyárának szennyező anyagait, és geotermikus vállalata nem terheli egy másik folyó vizét téli időszakban napi 70 tonna sóval. Megjegyezte: „egy jó sógor” azt sem akarja, hogy a szemétégetőjéből jövő bűz és füst hatásait a határ túloldalán élők érezzék. Véleménye szerint ezért a magyar kormány feladata az lenne, hogy ilyen helyzetben kiálljon a magyar emberek érdekeiért.
Bajnai Gordon csütörtökön, az osztrák–magyar kormányülés után újságírói kérdésre válaszolva a határ mindkét oldalán tiltakozásokat kiváltó heiligenkreuzi égetőművel kapcsolatban azt mondta: a magyar kormány tisztában van vele, hogy Ausztriában ez tartományi hatáskörbe tartozik, s hogy független szakértői testület előtt van az engedélyezés. „Reméljük, hogy a vizsgálat megoldást hoz a kérdésben, olyan megoldást, amely a környéken lakók számára megnyugtató, környezetbarát megoldás” – tette hozzá. Magyarország a tartományi kormánytól annyit kért, hogy politikai súlyával segítse ezt a folyamatot – mondta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.