Október 15-én kezdődik a fűtésszezon, s innentől megnő a szén-monoxid-mérgezés veszélye is. Kedden számoltunk be arról, hogy a fővárosban súlyos szén-monoxid-mérgezéssel került kórházba egy ember. Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség sajtószóvivője az MNO-nak elmondta: csak Budapesten évente átlagosan 20-30 ilyen eset történik. Mint kifejtette, a szén-monoxid-mérgezés leggyakoribb oka a fűtőkészülékek rossz bekötése és nem megfelelő karbantartása, ám az erős szél is okozhat tragédiát, ilyenkor ugyanis az égéstermék visszaáramlik a lakásba.
A csendes gyilkos
Szén-monoxid tökéletlen égéskor keletkezik: ha a lakásban feldúsul a szén-dioxid, egy bizonyos mennyiség után szén-monoxid jön létre, amely akár tíz percen belül is halált okozhat. Mivel színtelen, szagtalan gázról van szó, ezért nehéz észrevenni, így csak a rosszullét figyelmeztet az életveszélyre. Az oxigénnél jóval erősebben kötődik a vér hemoglobinjához, emiatt nem jut elég oxigén az agyba és a szervekhez sem. Kezdeti tünetei: kábultság, fejfájás, fülzúgás, hányinger, szédülés, zavartság, a bőr kipirulása. Súlyosabb mérgezésnél izomgörcsök, hányás, bénulás fordul elő, amely eszméletvesztéshez és végül fulladáshoz vezet.
Fontos, hogy a kezdeti tüneteket – amelyek más betegség, például az influenza tüneteihez hasonlóak – nem szabad elbagatellizálni, mert súlyos mérgezéskor már nincs lehetőség segítséget kérni sem. Ha felmerül a szén-monoxid-mérgezés gyanúja, azonnal el kell hagyni a helyiséget, és riasztani kell a tűzoltókat.
Dobson Tibor mindehhez hozzátette: a legegyszerűbb védekezés a szén-monoxid-riasztó beszerzése, amely éles hanggal figyelmeztet, ha a veszélyes gáz koncentrációja elér egy bizonyos határt. A készüléket több szakáruházban, néhány ezer forintért be lehet szerezni.
Életmentő a karbantartás
Netoleczky Károly, a Kéményjobbítók Országos Szövetségének elnöke szerint a legnagyobb probléma, hogy nincs megfelelő karbantartás. A szakember arra figyelmeztet, a gázkészülékek megfelelő, rendszeres karbantartása a fogyasztó felelőssége. A kémények évenkénti felülvizsgálata szintén fontos, ám visszatérő probléma, hogy több helyen nem engedik be a kéményseprőt, ám az is előfordul, hogy a kéményseprő nem hívja fel a lakásban kialakult vészhelyzetre kellő hangsúllyal a figyelmet. Fontos megérteni, hogy a fűtőberendezések, illetve kémények állapotának felülvizsgálata életeket menthet – hangsúlyozta a szakember.
Netoleczky arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak a karbantartás hiánya okozhat tragédiákat, hanem az olyan légtechnikai eszközök átgondolatlan használata is, amelyek a gázkészülék helyiségében depressziót okoznak – mint például a konyhai szagelszívó. Nyitott égésterű fűtőberendezés mellett az ilyen készülékek életveszélyesek, mert a szén-monoxid-tartalmú égéstermék visszaáramlását okozhatják. Az elnök ezért azt javasolja, érdemes egy szakembertől – mondjuk a kéményseprőtől vagy a karbantartást végző szerelőtől – tanácsot kérni, mely berendezések jelenthetnek veszélyforrást a lakásban.