Az észt államfőt fogadja Sólyom László

Sólyom László köztársasági elnök meghívására Magyarországra érkezik az Észt Köztársaság elnöke, akit hétfőn katonai tiszteletadással fogadnak a Sándor-palotában.

MNO
2009. 10. 05. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toomas Hendrik Ilves államfőt útjára elkíséri felesége is. Az államfői megbeszélés után az észt köztársasági elnököt fogadja Katona Béla, az Országgyűlés elnöke, majd Toomas Hendrik Ilves ellátogat az Eötvös Loránd Tudományegyetemre. Ezután koszorút helyez el a Magyar Hősök Emlékművénél a Hősök terén, majd megkoszorúzza a 301-es parcellát a Rákoskeresztúri temetőben. Kedden, az észt köztársasági elnök a Corvinus Egyetemre látogat, utána pedig Veszprémbe, Tartu testvérvárosába is ellátogat.

Hudecz Ferenc, az ELTE rektora az MTI-nek elmondta, hogy a két állam között nagyon jók az oktatási, kulturális és tudományos kapcsolatok. Ennek egyik példájaként említette a tallini egyetemmel kötött együttműködési megállapodásukat. Hozzátette: észt felsőoktatási intézményekben folyamatosan folytat tanulmányokat az ELTE három-öt hallgatója. A rektor kitért arra is, hogy az ELTE-n 1966 óta oktatnak észt nyelvet, 2009 őszén pedig a mesterképzések között elindult a finnugor-esztológia szakirány, amelyen három hallgató folytatja tanulmányait.

Sólyom László köztársasági elnök 2006. március végén tett hivatalos látogatást Tallinnban. Az akkori államfővel, Arnold Rüütellel és Andrus Ansip miniszterelnökkel egyebek között az Európai Unión belüli együttműködésről, a magyar-észt kooperációról és az oroszországi finnugor kisebbségekről folytatott megbeszéléseket. Toomas Ilves az MTI-nek adott interjújában úgy vélte, hogy az Európai Unióhoz öt évvel ezelőtt együtt csatlakozó kelet-közép-európai országok azóta leginkább Brüsszelre figyeltek, s „itt az ideje, hogy egymásra sokkal több figyelmet fordítsunk”.

Az utóbbi időben kézzelfogható lett az együttműködés, így például Isztambulban idén Észtország és Magyarország Szlovéniával hármasban nyitott uniós vízumközpontot, ahogy a moldovai fővárosban is részesei egy ottani vízumképviselet működtetésének. „Azt hiszem, hogy uniós és NATO-szövetségesekként igen hasonlóan fogjuk fel a dolgokat. Ahol többet kell tennünk, az a gazdaság és a kereskedelem. Igen jó lehetőségeink vannak a turizmus területén” – mondta.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.