„Az oktatás leépítése a stratégiája az oktatási kormányzatnak”

A közoktatási normatívák tervezett csökkentése ellen emelt szót 18 szakmai és civil szervezet képviselője hétfőn Budapesten.

MNO
2009. 10. 19. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szebedy Tas, a Gimnáziumok Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke tiltakozó nyilatkozatukat ismertetve elmondta: felszólítják a parlamenti képviselőket, fontolják meg és akadályozzák meg a közoktatásban jövőre tervezett forráselvonásokat.

Tiltakozó állásfoglalásukban a szervezetek felelős oktatáspolitikát követelnek, s azt akarják elérni, hogy semmiképpen ne csökkenjenek az alapnormatívák, a tanártovábbképzés, a két tanítási nyelvű és az egyházi oktatás, valamint az érettségi normatívái, továbbá az alapfokú művészeti oktatás és az étkeztetés támogatása.

A GOSZ elnöke a dokumentumot felolvasva kiemelte: nincsenek elfogadható hatástanulmányok a költségelvonások hátterében, nincs közép- és hosszú távú kormányzati stratégia a közoktatás színvonalának fenntartására és javítására. Hozzátette: a jelenlegi rendelkezések már nem csupán elbizonytalanítják a működést, hanem a normatíva csökkentése mellett a létszámhatárok feloldásával a fenntartók számára teszik elfogadhatóvá a törvénytelen működést, az alkotmányos jogokat is sértő magatartást.

Szebedy Tas közölte: tiltakoznak az ellen, hogy a közoktatás sorsáról, forrásairól a pénzügyminiszter döntsön. A normatívák már évek óta nem fedezik az iskolák működésének jelentős részét, a mostani tervezet pedig tovább rontja, halogatja a pedagógusok társadalmi helyzetének javítására vonatkozó intézkedéseket. A szakmai és civil szervezetek szerint az esztelenül pazarló nagyberuházások, az ezeket övező, az ország gazdasági működését és az állami beruházásokat jellemző korrupció miatt eltűnő milliárdok bőséges forrást nyújthatnának az oktatás, az egészségügy és a szociális biztonság fenntartására.

Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta, hogy jövőre közvetlenül több mint 47 milliárd forintot terveznek elvonni a közoktatástól. „Úgy tűnik, hogy az oktatás leépítése a stratégiája az oktatási kormányzatnak” – fogalmazott. Hozzátette: november 7-én a fővárosi Olimpiai parkban tiltakozó demonstrációt tartanak, amelyre több ezer résztvevőt várnak.

Morvayné Bajai Zsuzsanna, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökhelyettese arról beszélt, hogy ha elvonják a gyermek- és ifjúsági sport, valamint a művészeti oktatás támogatását, „a gyerekek az utcán fognak csellengeni”. Szintén rendkívül súlyosnak tartja a fogyatékosokat sújtó elvonásokat. A nyilatkozathoz csatlakozók között szerepel még többek között a Független Pedagógus Fórum, az Általános Iskolai Igazgatók Országos Szövetsége, a Keresztény Pedagógusok Szakszervezete, a Magyarországi Pedagógusok Egyesülete, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete, a Történelmi Egyházak Közoktatási Intézményvezetőinek Egyesülete. A szervezők – elmondásuk szerint – még további 9-10 tömörülés csatlakozására számítanak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.