„Brutális kegyetlenséggel számolják fel a művészetoktatást”

A kormányzat a jövő évi költségvetés-tervezettel kivégzi az alapfokú művészetoktatást – szögezte le közleményében Almássy Kornél, aki szerint a 2010-es büdzsének egyértelmű vesztese a közoktatás, de azon belül az alapfokú művészetoktatás. Az országgyűlési képviselő úgy véli a kormányzat brutális kegyetlenséggel számolja fel ezt a képzési ágat. • Novemberben utcára mennek a pedagógusok is • A szegény családok gyermekei maradnak ki a művészetoktatásból

MNO
2009. 10. 11. 15:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évi költségvetés-tervezet gyakorlatilag finanszírozhatatlanná teszi a területet, amikor 30 százalékkal csökkenti a normatív támogatását – olvasható a politikus vasárnap kiadott közleményében. Mint írja, az alapfokú művészetoktatás több százezer gyermeket és családot érint, és miközben ennek támogatására nincsen pénz, más területen, így az OM programoknál, érthetetlen pazarlás folyik. Ezért Almássy Kornél független országgyűlési képviselő módosító indítvánnyal próbálja elérni, hogy legalább a tavalyi szinten támogassák a művészetoktatást a költségvetésben.

Miért akarják felszámolni?

„Arató Gergely szakállamtitkár két éve még azt nyilatkozta, hogy a művészeti oktatás a magyar oktatásügy egyik legfontosabb része. Vajon akkor a szocialista kormányzat miért akarja felszámolni azt” – tette fel a kérdést Almássy. Véleménye szerint ugyanis ez látszik az elmúlt évek kormányzati intézkedéseiben. 2005-ben csökkentették a zene-, tánc-, rajzművészeti oktatás normatív támogatását kisebb mértékben, azzal az indokkal, hogy sok intézmény visszaél a támogatási összeggel – tette hozzá. A művészetoktatást végző mintegy 1000 intézmény döntő többsége sikeresen elvégezte a minisztérium által előírt minősítést, de a folyamat ennek ellenére nem állt meg, hiszen az elmúlt évben újabb támogatáscsökkenés állt elő – fejtette ki. A politikus szerint a jövő évi költségvetés-tervezet azonban már lehetetlen helyzetet teremt. Az alapnormatíva csökkentése mellett, a minősítési kiegészítő normatívát jelentős mértékben csökkentik, az eszközvásárlásra szolgáló pályázati forrásokat teljesen megszüntetik – magyarázta. Ezzel lényegében leépítik az európai szintű művészetoktatást Magyarországon – tette hozzá.

„A művészeti oktatás nem a gazdag családok gyermekeinek kedvtelése”

Almássy szerint a kormányzati elképzelés figyelmen kívül hagyja, hogy a művészeti oktatás nem a gazdag családok gyermekeinek kedvtelése, sőt sok kis településen, hátrányos helyzetű gyermekek számára az egyetlen lehetőség a tanórán kívüli képzésre, tehetséggondozásra. „Sokuk egyetlen kitörési lehetőségét veszik el a szavaikban az esélyegyenlőségről áradozó szocialisták” – szögezte le.

Az Oktatási és Tudományos Bizottság tagja úgy gondolja: a költségvetést nézve érthetetlen, hogy egy-egy intézmény, különösen a számos átláthatatlan gazdálkodású, pazarló minisztériumi háttérintézmény állami támogatása önmagban magasabb, mint a 300 ezer gyereket oktató, 12 éves rendszerben működő 12 000 pedagógust munkáltató, 700 intézményt jelentő, országosan elismert tevékenységet végző magyar művészetoktatás teljes éves büdzséje. Almássy Kornél országgyűlési képviselő módosító indítványa éppen ezt az aránytalanságot szüntetné meg, amikor egy minisztériumi háttérintézménynek tervezett forrásokat irányítana át a művészetoktatáshoz, hogy legalább a tavalyi szinten maradjon meg az ágazat normatív támogatása és ezáltal biztosítva legyen, hogy túlélik a szocialisták pusztító országlását – zárul a közlemény.

(MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.