Fegyelmi vizsgálat a fővárosi tűzoltóparancsnok ellen

Fegyelmi vizsgálatot kezdeményezett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője Bende Péter fővárosi tűzoltóparancsnok ellen a még szeptemberi, Hajcsár úti tűzoltás közben történt, feltételezett áramütés miatt – tudta meg az MTI városházi forrásból kedden. • Az oltás során szakmai hiba, mulasztás nem történt

MNO
2009. 10. 27. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rákosrendezői pályaudvaron még szeptember 11-én kigyulladt egy ötszáz négyzetméteres épület tetőszerkezete, és amikor az oltás során a tűzoltók alumínium létrájukat az épület bádogtetejéhez illesztették, egy kis bizsergést éreztek a karjukban. Ezért öt tűzoltót áramütés gyanújával vizsgálatra kórházba szállítottak. A sérülés gyanúja miatt Tatár Attila, az OKF főigazgatója azonnali és teljes körű vizsgálatot rendelt el a fővárosi tűzoltóságnál, amely fegyelmi eljárás kezdeményezésével zárult.

A vizsgálat kezdeményezésének tényét megerősítve Danielisz Béla, a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottságának szocialista elnöke az MTI-nek kedden elmondta: Tatár Attila, az OKF főigazgatója fegyelmi eljárást kezdeményezett Bende Péter vezérőrnagy ellen, és – az időközben megváltozott törvényi előírásoknak megfelelően – az eljárást a Fővárosi Közgyűlés által kijelölt bizottság folytatja le. Tájékoztatása szerint Tiba Zsolt főjegyző csütörtökön terjeszti a közgyűlés elé a vizsgálat elrendelését, és ennek alapján a városházáról két ember, míg az OKF mint szakmai felügyelet részéről egy ember lesz tagja a fegyelmi bizottságnak. Harminc napjuk lesz az eljárás lefolytatására, amelyet újabb harminc nappal meghosszabbíthatnak.

Danielisz Béla megjegyezte: amennyiben a fegyelmi bizottság megállapítja a tűzoltóparancsnok felelősségét, a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény (HSZT) alapján szabhat ki határozatot.

Bende Péter vezérőrnagy az MTI megkeresésére azt mondta, hivatalosan még nem kapott tájékoztatást az ellene indított fegyelmi vizsgálatról, de megjegyezte, az OKF a vizsgálat eredményéről sem kapott tájékoztatást. A Hajcsár úti esetet követően egyébként a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság (FTP) szintén belső vizsgálatot rendelt el, és annak eredményéről szeptember 23-án a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottsága előtt is beszámolt.

Cziva Oszkár, az FTP tűzoltási, mentési és katasztrófa-elhárítási főosztályvezetője, aki az oltáskor később maga is jelen volt és irányította a mentést, a bizottság előtt azt mondta: a helyszínen lévő tűzoltó-doktorszolgálat a „bizsergő érzés” jelentése után megvizsgálta a tűzoltókat, de sem égési sérülést, sem más sérülésre utaló jelet nem tapasztalt. Ennek ellenére arra adott utasítást: az öt tűzoltót szállítsák kórházba kivizsgálásra.

Az ott elvégzett EKG- és belgyógyászati vizsgálat megállapítása szerint a tűzoltók semmilyen sérülést nem szenvedtek, füstmérgezést nem kaptak, ezt a kiadott zárójelentés is tanúsítja. Tünetmentesen hagyhatták el az intézményt még aznap este – fűzte hozzá az alezredes. A főosztályvezető kijelentette: a tűzesetet követő vizsgálatuk megállapította, hogy az oltás során sem szakmai hiba, sem mulasztás nem történt, a kárfelszámolást szakszerűen végezték a tűzoltók és a parancsnokok, ezért véleményük szerint nincs alapja az OKF vizsgálatának.

Kozári László ezredes, az OKF hivatalvezetője a bizottság előtt akkor azzal érvelt, a tűzoltóság munkavédelmi hatóságaként kötelességük kivizsgálni az ilyen esetek okait. A Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottsága tudomásul vette a tájékoztatást.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.