A kormányszóvivői iroda közleménye szerint a hosszú távú magyar kapcsolatfejlesztési stratégiába illeszkedő lépéstől azt várják, hogy Magyarország és a gyorsan fejlődő belső-kínai területek között rövid időn belül kiépülnek a szerteágazó gazdasági, tudományos, technológiai, oktatási, kulturális kapcsolatok.
Az újonnan nyíló főkonzulátus a magyar vállalkozások számára is lehetőség: segíti a kapcsolatépítést, a tájékozódást. Működésének megkezdését követően rövid időn belül – akár más uniós tagországgal együttműködésben – vízumkiadást is intéz majd az új külképviselet, hogy ezáltal is elősegítsék a kínai üzletemberek magyarországi és schengeni térségen belüli mozgását – írták.
A közlemény szerint a tárgyalópartnerek áttekintették a kétoldalú kapcsolatokat, különös tekintettel a gazdasági együttműködésre. Mindkét politikus megelégedését fejezte ki a gazdasági világválság ellenére is növekvő tempójú együttműködést illetően, és mindkét fél óvott a protekcionizmus veszélyeitől. Elhangzott: érdekeltek vagyunk Kína és tágabb hazánk, Európa, az Európai Unió stratégiai partnerségének további erősítésében.
A közlemény kiemeli, hogy Kína Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere az Európán kívüli országok közül. 2004 és 2007 között megduplázódott a kereskedelmi forgalom a két ország között, és 2008-ra elérte a 7,5 milliárd dollárt. A hat évtizedes magyar–kínai kapcsolatok újabb pozitív eleme Magyarország részvétele a jövő évi sanghaji világkiállításon – hangsúlyozta Bajnai Gordon miniszterelnök, aki egyúttal szorgalmazta a kínai tőkebefektetéseket a magyar gazdaságba – ismertette a kormányszóvivői iroda.
A közlemény arra is kitér, hogy a pénteken aláírt két szerződéssel megkezdi működését Budapesten a Kínai Márkás Áruk Központja. Ez is hozzájárul ahhoz a szerephez, amelyet hazánk mint Kína regionális elosztó központja játszhat.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.