Kis Papp László, az FDSZ elnöke pénteken elmondta: az indítvány Magyar Bálint liberális politikus korábbi javaslatát „kopírozza le” a vállalati közintézmény bevezetésével. Ez egyfajta felsőoktatási privatizációt indíthat el, és magával hozhatja a tandíj bevezetését, az oktatásban dolgozók közalkalmazotti státuszból való kiszervezését.
„Ez elfogadhatatlan” – szögezte le az érdekvédő, hozzátéve: azt akarják elérni, hogy ez a passzus kerüljön ki a törvényjavaslatból. Mint mondta, nem osztják azt az álláspontot, hogy a kutatóegyetemek létrehozásának Magyarországon ez lenne a feltétele. A szakszervezeti vezető elmondta, levélben kérte a felsőoktatási szakállamtitkártól a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács rendkívüli ülésének összehívását, amelyre várhatóan a jövő héten kerül sor.
A tárca vezetőjénél pedig kezdeményezte a Felsőoktatási Kerekasztal összehívását. Az oktatási tárca által összeállított, a parlamenthez benyújtott módosítási javaslat értelmében az állami felsőoktatási intézmény közszolgáltató költségvetési szerv, amely közintézetként vagy vállalkozó közintézetként működne a jövőben.
Azt az intézmény dönthetné el, hogy kíván-e a vállalkozó közintézetre vonatkozó szabályok szerint működni vagy sem. A megfelelő intézményi kezdeményezést és átsorolást követően az egyes kérdésekben együtt kellene döntenie a szenátusnak egy ötfős, általa választott, gazdasági szakismeretekkel rendelkező tagokból álló testülettel, amely az intézményi gazdálkodás hatékonyságának javítására hivatott. A változtatásra a szaktárca indoklása szerint azért van szükség, mert a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény alapján a költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmények felsorolását, működését érintő alapelveket, követelményeket a felsőoktatási törvényben kell szabályozni.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.