Jön a tandíj? Az FDSZ elfogadhatatlannak tartja a törvénymódosítást

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) elfogadhatatlannak tartja, hogy az oktatási kormányzat mindenfajta előzetes egyeztetés nélkül kezdeményezte a felsőoktatási törvény módosítását, amely megítélésük szerint egyfajta privatizációt indíthat el, és tandíj bevezetését eredményezheti. • Ezer keresztféléves képzési forma közül választhatnak a diákok• Történelemtanárok: a diákok joga megismerni a közelmúltat • Több mint 15 ezer diák számára kezdődik meg az érettségi

MNO
2009. 10. 16. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kis Papp László, az FDSZ elnöke pénteken elmondta: az indítvány Magyar Bálint liberális politikus korábbi javaslatát „kopírozza le” a vállalati közintézmény bevezetésével. Ez egyfajta felsőoktatási privatizációt indíthat el, és magával hozhatja a tandíj bevezetését, az oktatásban dolgozók közalkalmazotti státuszból való kiszervezését.

„Ez elfogadhatatlan” – szögezte le az érdekvédő, hozzátéve: azt akarják elérni, hogy ez a passzus kerüljön ki a törvényjavaslatból. Mint mondta, nem osztják azt az álláspontot, hogy a kutatóegyetemek létrehozásának Magyarországon ez lenne a feltétele. A szakszervezeti vezető elmondta, levélben kérte a felsőoktatási szakállamtitkártól a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács rendkívüli ülésének összehívását, amelyre várhatóan a jövő héten kerül sor.

A tárca vezetőjénél pedig kezdeményezte a Felsőoktatási Kerekasztal összehívását. Az oktatási tárca által összeállított, a parlamenthez benyújtott módosítási javaslat értelmében az állami felsőoktatási intézmény közszolgáltató költségvetési szerv, amely közintézetként vagy vállalkozó közintézetként működne a jövőben.

Azt az intézmény dönthetné el, hogy kíván-e a vállalkozó közintézetre vonatkozó szabályok szerint működni vagy sem. A megfelelő intézményi kezdeményezést és átsorolást követően az egyes kérdésekben együtt kellene döntenie a szenátusnak egy ötfős, általa választott, gazdasági szakismeretekkel rendelkező tagokból álló testülettel, amely az intézményi gazdálkodás hatékonyságának javítására hivatott. A változtatásra a szaktárca indoklása szerint azért van szükség, mert a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény alapján a költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmények felsorolását, működését érintő alapelveket, követelményeket a felsőoktatási törvényben kell szabályozni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.