Kötelezővé tennék a cigányok társadalmi integrációjának segítését

Az esélyegyenlőségi törvény Országgyűlés előtt lévő, a tervek szerint januárban életbe lépő módosítása értelmében az európai uniós támogatások igénybevételénél minden területen kötelező lesz esélyegyenlőségi tervet készíteni, így az önkormányzatoknak kötelességük lesz elősegíteni a romák társadalmi integrációját.

MNO
2009. 10. 27. 16:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erről a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) romaintegrációs főosztályának vezetője beszélt kedden sajtótájékoztatón, Budapesten. Ürmös Andor elmondta: a törvényi változás értelmében akár egy városfejlesztési, városrehabilitációs pályázat során is követelmény lesz, hogy a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatási, oktatási és lakhatási kérdéseire tervet készítsenek.

Közlése szerint a törvénymódosítás elfogadása után feláll egy szakértőkből álló országos hálózat, amely segítséget nyújthat a pályázatírásban és a projektek megvalósításában is.

A főosztályvezető megjegyezte, hogy vannak olyan önkormányzatok, amelyek „idegenkedve” fogadják a rendelkezést. Alsózsolcát és Piliscsabát példaként említve felidézte: ezek a települések nem tudtak és nem akartak esélyegyenlőségi tervet készíteni, ezért elestek a támogatástól és ebben az uniós költségvetési ciklusban már nem pályázhatnak. Piliscsaba önkormányzata visszamondta az 500 millió forintos óvodaépítési pályázatot és visszautalta az előlegként megkapott 50 millió forintot, mert nem voltak hajlandóak integráltan oktatni a cigány és nem cigány gyerekeket – mondta Ürmös Andor.

A törvénymódosítás értelmében a megítélt és folyósított támogatást is vissza lehetne követelni öt éven belül, ha az esélyegyenlőségi tervek nem valósultak meg – közölte, hozzátéve: ezt a jogszabályt az unió más tagállamaival és az Európai Bizottsággal is szükséges egyeztetni.

Ürmös Andor megemlítette, hogy Magyarország az Európai Unió tagállamai közül elsőként vezette be az esélyegyenlőség elvű támogatáspolitikát, amit négy másik országgal – Bulgária, Csehország, Szlovákia, Spanyolország – közösen az idén júniusban deklaráltak. Kitért arra, hogy az esélyegyenlőség elvű támogatáspolitika bevezetését az Európai Bizottság esélyegyenlőségért felelős biztosa is követendő példának tartja.

Rovana Phlum, az Európai Parlament romániai képviselője, a szociális és foglalkoztatási, valamint az esélyegyenlőségi bizottság tagja azt mondta: üdvözlik az esélyegyenlőség elvű magyarországi támogatáspolitika megteremtését, s szorgalmazza, hogy a programot a szlovák és a román kormány is foglalja törvénybe, illetve terjesszék azt ki az unió tagállamaira.

Hangsúlyozta, csak politikai elkötelezettséggel, a civil társadalom támogatásával lehet megvalósítani a romák integrációját, az esélyegyenlőség elvű támogatással lehet elérni az uniós támogatások célját, így a szociális kirekesztés leküzdését.

Rovana Phlum megjegyezte, hogy tagállamonként jelentkeznek a problémák, ezért egyéni költségvetési megközelítést igényel azok megoldása. Hozzáfűzte: a romák társadalmi integrációját elősegítheti, hogy az unió tagállamaiban 2010 a szegénység és a szociális kirekesztés elleni közdelem éve lesz.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.