Az úgynevezett lomizás a fejlett nyugat-európai országokban jelent meg elsősorban, ahonnan „az értékkel még bíró lomokat” továbbszállítják a gyűjtők Kelet-Európába. A Central Europe program keretében kidolgozott TransWaste – az EU által támogatott – projekt lehetséges megoldásokat kínál a szervezetlen hulladékgyűjtés formalizálására, hogy megoldódjanak a környezeti, társadalmi és gazdasági problémák. A TransWaste nemzetközi projekt első magyarországi találkozójára a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány Logisztikai és Gyártástechnikai Intézete meghívta azokat a szakértőket, intézetek képviselőit, akik a témában érdekeltek.
Közép-kelet-Európában ugyanis a lomizás – újrafelhasználható anyagok gyűjtése, azok felhasználása vagy újraértékesítése -, mint a mindennapi élet fenntartásához szükséges tevékenység elterjedőben van, de erről informálisan jelenleg sokan nem vesznek tudomást. A lomizók a legtöbb esetben szegénységben élő emberek, akik elektronikai hulladékokat, fém hulladékot, bútorokat és egyéb lomokat gyűjtenek engedély nélkül, sok esetben ez az egyetlen bevételi forrásuk.
A modernizációs folyamatok a hulladékgazdálkodás területén lehetőséget adnak arra, hogy olyan megoldást dolgozzanak ki a témában a szakemberek, amely a harmonizációt erősíti. A hulladékokat az európai környezetvédelmi szabályok szerint kellene kezelni és gyűjteni mindenhol, a lomizás viszont „szürke” terület ebben a folyamatban. A TransWaste projekt hozzájárulhat a helytelenül kezelt hulladékok káros ökológiai hatásainak minimalizálásához. A projekt célja az, hogy feltérképezzék az informális szektort, továbbá elemezzék a hulladékkezelést környezeti és pénzügyi vonatkozásban.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.