Nyolc-kilenc roma köztisztviselő lehet Nyíregyházán

A kormány által indított program keretében Nyíregyházán nyolc-kilenc roma munkavállaló kerülhet a köztisztviselők közé – közölte a város MSZP-s alpolgármestere sajtótájékoztatón szerdán.

MNO
2009. 10. 14. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2013-ig mintegy ezermilliárdot felhasználó Társadalmi megújulás operatív program (TÁMOP) minden strukturális pilléréből jutnak források a romák integrációjának elősegítésére – mondta Sági Zsolt, a Humán Erőforrás Program Irányító Hatóságok igazgatója szerdán Debrecenben. A Kölcsey Központban rendezett kétnapos, az európai uniós források romaintegrációs szerepéről szóló konferencia sajtótájékoztatóján az igazgató kifejtette: a TÁMOP keretében jut uniós forrásokhoz egyéb területek mellett az egészségügy, az oktatás és a foglalkoztatási projektek. Ezek mindegyikénél figyelembe veszik, hogy a cigányság is hasznosítani tudja a programban felhasználható összesen ezermilliárd forintot.


A számításba jöhető jelöltek körét a város cigány kisebbségi önkormányzata méri fel, s eddig nyolc-kilenc felsőfokú végzettségű, köztisztviselői pályára alkalmas személyt jeleztek a település helyhatóságának – mondta Nagy László. Hozzátette: a nyíregyházi önkormányzat szeretné, ha a jelenlegi egy mellett több roma származású köztisztviselő dolgozna a helyi polgármesteri hivatalban, illetve a jelölteket segítik abban, hogy a város más közigazgatási intézményeinél állást kaphassanak.

Nagy László emlékeztetett arra, hogy a kormány határozata szerint a programban országosan 250 roma származású diplomás tehet térítésmentesen úgynevezett versenyvizsgát, ami alapfeltétele a köztisztviselői kar tagjai közé kerülésnek, s pályázat alapján 200-an kaphatnak kinevezést a különböző közhivatalokban.

A mintegy 120 ezer lakosú Nyíregyházán – az alpolgármester tájékoztatása szerint – 8 százalékra teszik a roma származásúak arányát, közülük egyre többen szereznek diplomát a különböző felsőfokú oktatási intézményekben. A főiskolát, egyetemet végzett romák közül a helyi polgármesteri hivatalban az utóbbi években többen is dolgoztak, majd – egy kivétellel – a versenyszférában helyezkedtek el, a köztisztviselőinél magasabb bérért.

Nagy László elmondta: a város önkormányzata kész további romák alkalmazására, hiszen a tapasztalatok alapján ettől azt remélik, hogy a népcsoport tagjainak nyújtott közszolgáltatás színvonala javulhat a hivatalnál.

A nyolc-kilenc jelölt mindegyikének a státuszok betöltöttsége miatt ugyan a nyíregyházi önkormányzat nem tud állást ajánlani, de remélik, hogy a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely többi közhivatalánál lesz hely minden jelentkezőnek.

Az önkormányzati vezető arra is kitért, hogy a Nyíregyházán élő romák körében – annak ellenére, hogy a városban átlagosan viszonylag alacsony, 4-5 százalékos az állástalanok aránya – magas a munkanélküliség, a közfoglalkoztatás nélkül eléri a 75-80 százalékot is. A helyhatóság és 12 cége igyekszik elsősorban a romáknak munkát biztosítani, jelenleg is több százat alkalmaznak a népcsoport tagjai közül állandóan vagy ideiglenesen.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.